Коронавірус у літніх людей

image for Коронавірус у літніх людей

Світ уперше дізнався про новий коронавірус SARS-CoV-2 у січні 2020 року, і спочатку вважалося, що він вражає в основному літніх людей. Коли до квітня кількість захворілих перевалила за півтора мільйона, виявилося, що хворіють люди різного віку. Однак саме у старих частіше виникають ускладнення, і смертність серед них вища, ніж серед молоді.

Які особливості має коронавірусна хвороба COVID-19 у пацієнтів похилого віку і як захистити літніх людей від коронавірусу, читайте в нашій статті.

Літні під час коронавірусу: група ризику

Всесвітня організація охорони здоров’я називає літніх у числі тих, кому коронавірус загрожує більше за інших. Оскільки літні люди перебувають у групі ризику, їм рекомендується більш ретельно дотримуватися заходів безпеки, аж до самоізоляції.

У постанові Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України хвороби COVID-19» сказано, що особи, старші за 60 років, потребують самоізоляції.

Документ говорить, що такі люди можуть відвідувати аптеки й магазини, розташовані не далі ніж за 2 кілометри від дому, тільки в тому випадку, якщо ніхто інший не може забезпечити їх ліками та продуктами. При цьому вони зобов’язані носити маску або респіратор.

Імовірно, такі заходи небезпідставні. Наприклад, у Китаї близько 80% померлих від коронавірусу склали люди, старші за 60 років. В Італії станом на середину березня 2020 року частка померлих пацієнтів з ковід-19 у віці від 60 до 90 років склала 52% від загальної кількості смертей. В Україні до початку квітня 2020 року кількість смертей від коронавірусу серед людей, старших за 60 років, сягнула 54%.

У Китаї також проаналізували смертність у різних вікових групах. У статті, опублікованій на сайті препринтів medRxiv, наведені такі цифри: серед пацієнтів з коронавірусною хворобою у віці 50–59 років померло 1,3%, у віці 60–69 років – 4,6%, у віці 70–79 років – 9,8%, у віці старше 80 років – 18%.

Варто подивитися на ці дані інакше: більшість літніх видужують від коронавірусу. З 1000 осіб, старших за 70 років, понад 900 перенесуть цю хворобу, причому багато – у легкій або помірній формі.

Чому коронавірус небезпечний для літніх людей

Висуваються різні припущення, чому коронавірус такий небезпечний для літніх. Найчастіше це пояснюють тим, що з віком у людини з’являються серйозні хронічні захворювання. Наприклад, є спостереження, що в молодих людей із серйозними серцево-судинними захворюваннями, діабетом, онкологією COVID-19 теж протікає важко.

Літні люди найчастіше вже мають артеріальну гіпертензію, іноді встигають перенести інсульт або інфаркт, стикнутися зі злоякісними новоутвореннями.

Страху додала опублікована в Journal of Travel Medicine гіпотеза, що ризик важкого перебігу коронавірусної хвороби може бути пов’язаний із прийманням гіпотензивних препаратів. Такі препарати, говориться у статті, збільшують кількість ферменту АПФ2, а саме з рецепторами АПФ2 у легенях зв’язується SARS-CoV-2.

Однак наразі лікарі вважають, що скасування препаратів, які знижують тиск, спричиняє більший ризик, ніж можливі ускладнення від коронавірусу в літніх людей. Людям з артеріальною гіпертензією варто скасовувати препарат або змінювати дозування тільки за рекомендацією лікаря.

Симптоми коронавірусу в літніх людей

Ознаки коронавірусу в літніх нічим не відрізняються від симптоматики в молодих людей. Картина захворювання може бути різною, але вона не так сильно залежить саме від віку.

Як правило, інкубаційний період при ковід-19 триває 5 днів, хоча може становити від 2 до 14 днів. У цей час людина вже заражена, але не знає про це й не має жодних симптомів. Поки немає однозначних висновків, чи здатна інфекція передаватися протягом інкубаційного періоду, але є дані, що людина може виділяти вірус за 24–48 годин до того, як виявить у себе симптоми хвороби.

ВООЗ називає основними симптомами коронавірусу підвищену температуру тіла, сухий кашель і порушення дихання.

Проте перші ознаки коронавірусу, у тому числі в літніх людей, можуть бути іншими. Так, до третини людей, що стикнулися з новим коронавірусом, помітили в себе повну або часткову втрату нюху – аносмію або гіпосмію. Уперше цей симптом пов’язала з ковід-19 Британська асоціація отоларингологів. Нюх може зникати за кількв днів до появи інших симптомів.

Нерідко з’являються проблеми із травленням. Біль у животі, нудота, блювота, діарея повинні насторожити, якщо до них приєднується сухий кашель, підвищення температури й задишка.

Спектр проявів хвороби досить широкий. Може виникати головний біль і біль у м’язах, як при грипі, сухість, подразнення або біль у горлі, набряк слизової носа, нежить, різь в очах, іноді кон’юнктивіт.

Згідно з наказом МОЗ України від 28.03.2020 № 722 «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу COVID-19», перебіг захворювання вважається легким, якщо в людини:

 • температура тіла не піднімається вище за 38 °С і добре збивається звичайними дозами жарознижувальних препаратів;
 • є сухий кашель, але немає задишки, інших ознак утрудненого дихання або кровохаркання;
 • немає розладу травлення, зокрема діареї;
 • не порушений психічний стан (немає незвичайної млявості, сплутаності свідомості).

Симптоми дихальної недостатності, як зазначається в інформації Міністерства охорони здоров’я України, частіше виникають на другому тижні з моменту початку захворювання.

Потрібно додати, що початок коронавірусної хвороби дуже нагадує інші ГРВІ. Немає жодного симптому, який був би характерний тільки для COVID-19. Через подразнення в горлі, нежить і кон’юнктивіт коронавірус можна переплутати навіть із сезонною алергією. Остаточний діагноз можна поставити тільки на підставі ПЦР-тесту.

Крім того, іноді люди хворіють безсимптомно або симптоми бувають виражені дуже слабо.

Важкий перебіг хвороби

ВООЗ зазначає, що в разі інфікування коронавірусом у ряді випадків може розвиватися пневмонія, гострий респіраторний дистрес-синдром, що іноді призводить до смерті пацієнта.

У згаданому наказі МОЗ України сказано, коли потрібно викликати невідкладну медичну допомогу.

У разі виявлення у хворого ознак дихальної недостатності та/або пневмонії, а також температури понад 38 °С, яка погано піддається зниженню за допомогою жарознижувальних, необхідна термінова госпіталізація.

Коли коронавірус вражає літніх людей, потрібно звертати увагу на такі ознаки:

 • поява задишки;
 • збільшення частоти дихальних рухів понад фізіологічну норму;
 • порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
 • кровохаркання;
 • сплутаність свідомості, млявість, сонливість, загальмованість.

Деякі тривожні симптоми коронавірусу в літньому віці не так просто відстежити. Наприклад, можна пропустити задишку, млявість або ознаки порушення психічної діяльності, особливо якщо це так чи інакше властиво людині. Саме тому важливо якомога швидше зв’язатися із сімейним лікарем і підтримувати з ним зв’язок під час усього періоду хвороби.

Показання для госпіталізації

Оскільки часто до коронавірусу схильні літні люди, що мають хронічні захворювання, у наказі МОЗ України від 28.03.2020 № 722 визначені ситуації, коли хворого заборонено лікувати в домашніх умовах навіть у разі легкого перебігу хвороби.

Доведеться лягти в лікарню, якщо в людини є:

 • важкі хронічні патології легенів і серцево-судинної системи;
 • ниркова недостатність;
 • імунодефіцити, первинний і вторинний;
 • важкі алергійні захворювання або стани;
 • аутоімунні захворювання.

Хворого, у якого підозрюють або виявили ковід-19, необхідно госпіталізувати незалежно від стану, якщо він хворіє на діабет, онкологічні захворювання, цереброваскулярні захворювання у стадії декомпенсації.

Коронавірус діє на літніх у деяких випадках більш агресивно, ніж на молодих, тому таким пацієнтам може знадобитися цілодобове медичне спостереження.

Допомога літнім людям при коронавірусі

Як тільки перші симптоми коронавірусу проявилися в літньої людини, необхідно одразу зв’язатися з його сімейним лікарем. Якщо декларація до цього часу ні з ким не підписана, потрібно подзвонити в реєстратуру найближчої поліклініки або на гарячу лінію у своїй області.

Лікар може призначити симптоматичне лікування – препарати, що знижують температуру, ліки від кашлю, нежитю тощо. Якщо людина лікується вдома, їй потрібно забезпечити велику кількість теплого питва, організувати часте провітрювання і спостерігати за самопочуттям.

І молоді, і літні люди видужують від коронавірусу протягом приблизно двох-трьох тижнів у випадку легкого перебігу хвороби. Покращання звичайно починається через 4–7 днів, для повного відновлення потрібен ще деякий час.

У разі появи важкої симптоматики або за наявності серйозних супутніх захворювань лікар порекомендує звернутися за екстреною медичною допомогою.

Профілактика коронавірусу в літніх

Статистика інфікування SARS-CoV-2 в Україні свідчить про те, що найчастіше коронавірусом заражаються люди у віці від 30 до 49 років. Справа не в тому, що хвороба «помолодшала»: очевидно, деякі заходи профілактики захворюваності виявилися ефективними.

В Україні, як і в багатьох країнах, важливу роль відіграє самоізоляція літніх. Тим, хто потрапляє до групи ризику при коронавірусі, украй бажано звести до мінімуму контакти – не ходити в магазини й аптеки, уникати будь-яких скупчень людей, виходити на прогулянки тільки тоді, коли шанс проконтактувати з іншими людьми мінімальний.

Людям у віці звичайно намагаються допомогти їхні родичі. Якщо такої можливості немає, літнім дозволяється самостійно ходити за покупками, але при цьому обов’язково потрібно користуватися масками або респіраторами. Варто також звернутися по допомогу до волонтерів – вони підвезуть старим продукти й ліки.

Для літніх людей при коронавірусі актуальні й загальні рекомендації:

 • ретельно мити руки з милом;
 • використовувати антисептики із вмістом спирту не менш ніж 60%, якщо немає можливості вимити руки;
 • не торкатися до обличчя;
 • триматися від інших людей на відстані 1,5–2 метра;
 • у разі появи симптомів ГРВІ зв’язуватися по телефону із сімейним лікарем;
 • не виходити з дому навіть при легкому нездужанні.

Важливо також продовжувати приймання звичайних препаратів, у тому числі від артеріальної гіпертензії, астми й інших захворювань.

Лікарі говорять, що захист літніх від коронавірусу – це в тому числі захист від зайвих переживань. По можливості відгородіть ваших батьків, бабусь і дідусів від новин, які шокують, діліться з ними достовірною інформацією і не забувайте про те, що любов і турбота особливо потрібні у важкій ситуації.

Питання – Відповідь

1. Чому до коронавірусу схильні літні люди?

На коронавірус можуть захворіти всі, незалежно від віку. За статистикою МОЗ України на кінець березня, тільки 6% захворілих – це люди, старші за 65 років. При цьому кількість хворих у віці від 30 до 49 років – 38%.

2. Що робити літнім при коронавірусі?

У разі появи симптомів ГРВІ зв’язатися по телефону із сімейним лікарем і одержати від нього рекомендації з лікування. Якщо є серйозні захворювання, про них потрібно нагадати лікареві – це може бути приводом для госпіталізації.

3. Як допомогти літній людині при коронавірусі?

При легкому перебігу хвороби госпіталізація, можливо, не знадобиться. Однак у разі підвищення температури, появи утрудненого дихання та ознак порушення психічної діяльності потрібно викликати невідкладну медичну допомогу.

4. Чи видужують від коронавірусу літні?

Так, і досить успішно. Так, у Китаї вилікували 103-річну пацієнтку, і відсоток літніх людей, що заразилися ковід-19, дійсно дуже високий.

5. Як убезпечити літню людину від коронавірусу?

Наразі найкращим способом вважається максимальне обмеження контактів. Про те, як захиститися літнім людям від коронавірусу, потрібно подумати їхнім більш молодим родичам: організувати доставку продуктів і ліків, підтримувати контакт по телефону. Якщо літні родичі живуть разом з вами, по можливості виділіть їм окрему кімнату, з особливою ретельністю поставтеся до прибирання і дезінфекції поверхонь у місцях загального користування.