Коронавірус: докладний опис

image for Коронавірус: докладний опис

Наскільки коронавірус SARS-CoV-2 лякає звичайних людей, настільки ж сильно він цікавить учених. На сайтах попередніх публікацій і у спеціалізованих медичних журналах щодня публікують кілька десятків статей, присвячених цій інфекції.

Поки перед усім світом стоїть величезна кількість питань. Чому одні люди переносять хворобу COVID-19 легко, а інші від неї помирають? Чи можна розробити вакцину від нового вірусу? Чи буде знайдено специфічне лікування?

Про те, які є коронавіруси, яку небезпеку вони становлять і як можна боротися з ними, читайте в нашій статті.

Що таке коронавірус

Зараз люди, що звикли уважно вчитуватися в інструкції до ліків, знаходять у них згадку про коронавірус. Це слово зустрічається в інструкціях до імуномодуляторів і деяких противірусних засобів.

Це не подорож у майбутнє. Родина коронавірусів відома давно, частина з них вражає людину, з іншими стикаються тільки тварини. Проте поява нового члена цієї родини, того самого SARS-CoV-2, радості не додала – кількість хворих у всьому світі дуже швидко зростає, летальність досягає 1%, і нова хвороба явно небезпечніша, ніж грип.

Наразі виявлено 40 видів коронавірусів. Відомих видів коронавірусу, які можуть інфікувати людину, тільки 7, і не всі викликають важкі хвороби.

Дійсно небезпечні тільки три:

 • SARS-CoV, що викликає атипову пневмонію;
 • MERS-CoV, збудник так званого близькосхідного респіраторного синдрому;
 • SARS-CoV-2, що спричинив нинішню пандемію.

Інші види коронавірусів здатні викликати в людей нежить, кашель, деяке підвищення температури, тобто всі ті симптоми, які прийнято називати звичайною застудою.

Ускладнення від них виникають украй рідко та в основному бувають обумовлені супутніми захворюваннями. Потрібно уточнити, що респіраторні захворювання можуть викликати й інші збудники, а на коронавіруси покладено відповідальність тільки за 30% випадків.

Коронавірус: історія відкриття

Коронавіруси – це велика родина одноланцюгових РНК-вірусів, які вражають ссавців. Уперше про подібну інфекцію, що вражає людину, стало відомо у 1965 році. Тоді у хворих на ГРВІ був виявлений новий збудник хвороби: при збільшенні він виглядав як покрите шипами коло або як сонячна корона. Вигляд клітини коронавірусу й підказав його назву.

Саме ці шипи на оболонці роблять вірус настільки липким. Він обманює людський організм, підсовуючи клітинам «фальшиві молекули». Рецептори клітин реагують на них і захоплюють, протягуючи РНК вірусу через мембрану.

У 2002 році історія коронавірусу поповнилася трагічними сторінками. У Південному Китаї стали виявляти випадки вірусної пневмонії, при якій швидко розвивалася дихальна недостатність. Збудником важкого гострого респіраторного синдрому (ВГРС) став SARS-CoV – новий представник родини коронавірусів. Летальність у разі інфікування перевищила 9%, а серед захворілих, старших за 65 років, летальність досягала 50%.

Ще один, можливо найнебезпечніший, вид коронавірусу був відкритий у 2013 році. Летальність від MERS-CoV, збудника близькосхідного респіраторного синдрому (БСРС), під час першого спалаху досягала 50%. Єдина гарна новина – БСРС не вражає таку кількість людей, як ВГРС. За 7 років з моменту виявлення вірусу ним були інфіковані всього близько 2,5 тисячі людей.

У 2019 році відкрили новий вид коронавірусу, що за три місяці заразив більше мільйона людей на всій Землі. Його назвали SARS-CoV-2, а захворювання, яке він викликає, – COVID-19.

У середині березня Всесвітня організація охорони здоров’я назвала поширення ковід-19 пандемією, країни почали вводити карантин, лікарі – боротися за життя людей з важкою вірусною пневмонією, а вчені – розробляти методи тестування і лікування коронавірусу нового типу.

Історія появи коронавірусу в людини

Усі відомі типи коронавірусів, які вражають людину, – зоонози. Це означає, що збудники живуть в організмах певних тварин. Людина заражається в результаті контакту із хворою твариною або твариною-носієм. Далі коронавіруси здатні передаватися від людини до людини.

Установлено, що SARS-CoV – перший вид коронавірусу, здатний викликати серйозні ускладнення, – дістався людям від цивет. Ці невеликі хижаки живуть у джунглях Південної та Південно-Східної Азії. Інфекцію MERS-CoV, як припускають, переносять одногорбі верблюди або кажани.

Щоб встановити походження вірусу, вивчають його геном. Будова геному коронавірусу SARS-CoV-2 дуже схожа на віруси, властиві підковоносим кажанам. Зараз вивчається питання, чи були рукокрилі первинним джерелом інфекції.

Згадаємо, що перші зараження ковід-19 пов’язували з ринком морепродуктів і диких тварин в Ухані (Китай). На ринку продавали різну живність, від свиней до крокодилів, від кажанів до китайських кобр. Висувалися припущення, що новий вірус дістався людям від змій або панголінів, але вони не підтвердилися.

Разом з тим з’явилася ще одна історія виникнення коронавірусу, пов’язана з теоріями змови – начебто вірус був створений штучно. Аналіз геному, як зазначається в заяві ВООЗ, довів природне походження нової інфекції, а наукове співтовариство засуджує бездоказові теорії.

Цікаво, що різні види коронавірусів у природі вражають багатьох ссавців, від гризунів до верблюдів. Проте поки не виявлені коронавіруси, які були б специфічні саме для приматів, у тому числі людиноподібних мавп.

Повний опис коронавірусу SARS-CoV-2

Новий вид коронавірусів був виділений у грудні 2019 року в пацієнта із пневмонією в китайському місті Ухані. До 31 грудня вже було відомо про кілька випадків зараження, і виявлений збудник отримав назву 2019-nCoV.

На початку січня 2020 року органи охорони здоров’я Китаю опублікували розшифрування геному нового вірусу. 20 січня був установлений факт передачі інфекції від людини до людини.

У науковому описі вид 2019-nCoV, пізніше перейменований у SARS-CoV-2, відносять до бетакоронавірусів лінії Beta-CoV B. Його геном приблизно на 80% збігається з геномом SARS-CoV, який викликав спалах атипової пневмонії у 2002–2003 роках.

З моменту появи першого опису вірусу дослідники постійно аналізують зміни в його геномі. Розшифровано вже понад 2 тисячі геномів, у яких прослідковується тенденція до еволюціонування.

Водночас помічено два досить важливі моменти:

 • високою є імовірність того, що вірус передався від тварини до людини тільки один раз (про це свідчить величезна подібність вивчених геномів);
 • імовірна дата передачі вірусу людині – кінець листопада або початок грудня 2019 року (на це вказує швидкість мутацій).

У дослідженні китайських учених, опублікованому National Science Review, названо два підвиди штамів коронавірусу: L і S. Підвид L більш агресивний, він швидше передавався від людини до людини – саме його фіксували в перших заражених у Китаї.

Підвид S спочатку був менш поширений, але, очевидно, згодом потіснив L тому, що виявився менш агресивним. Щоб зрозуміти, чому це відбувається, потрібно повернутися до шкільного курсу біології.

Вірусній частинці, щоб виживати й розмножуватися, необхідні клітини хазяїна. Організм хазяїна зможе забезпечити вірусу енергію і дати все необхідне для розмноження та поширення вірусу.

Логічно припустити, що вірус не зацікавлений у тому, щоб убити хазяїна. Тому він викликає відносно легке захворювання, щоб хазяїн залишався на ногах і, чхаючи й кашляючи, заражав усіх навколо.

Вірус SARS-CoV-2, схоже, обрав саме таку стратегію. До 80% інфікованих людей переносять хворобу в легкій формі, але при цьому здатні передавати інфекцію оточуючим.

Особливості нового коронавірусу

Усі бетакоронавіруси викликають у людини респіраторні захворювання, від кашлю або нежитю до серйозної пневмонії.

Проте SARS-CoV-2, як вдалося з’ясувати, відрізняється від інших представників родини вірусів з «короною». У нього трохи змінився зовнішній вигляд – точніше, зміни торкнулися будови шипів. Виявилося, що S-білок (це він виглядає як шипи на оболонці вірусної частинки) SARS-CoV-2 отримав особливу послідовність амінокислот.

На цю послідовність реагує спеціальний фермент організму хазяїна: він розрізає ланцюжок білків і тим самим активує вірус. Завдяки такому обману збудник легко проникає крізь мембрану клітини – тепер у нього є підживлення енергією та все, що потрібно для успішного розмноження.

Такої послідовності амінокислот немає в інших видів коронавірусу. Імовірно, саме тому хвороба ковід-19 так легко передається. Зараз індекс репродукції Rₒ для SARS-CoV-2 становить, за різними оцінками, від 2 до 3. Це значить, що одна інфікована людина здатна заразити ще 2–3 людей. Для порівняння: індекс репродукції у грипу 2,5, у кору – 12–18.

Як відбувається зараження

Одна із спільних характеристик родини коронавірусів – здатність передаватися повітряно-крапельним шляхом. Заражена людина виділяє вірусні частинки разом із краплями слини під час кашлю і чихання. Якщо вдихнути цей «аерозоль», можна захворіти.

Про вірус MERS-CoV, що викликає близькосхідний респіраторний синдром, відомо, що він малоконтагіозний. Щоб заразитися ним, необхідно перебувати в тісному контакті із хворим.

Новий коронавірус передається легше. Наразі вважається, що безпечно перебувати на відстані 1,5–2 метри від хворого – тоді краплі виділень із носа й рота не долетять до вас, навіть якщо захворілий буде без маски. Поки не відкидають і контактний шлях зараження.

У рекомендаціях ВООЗ говориться, що краплі виділень із вірусними частинками можуть потрапляти на предмети й деякий час залишатися життєздатними. Якщо доторкнутися до таких предметів, а потім доторкнутися до очей, носа або рота, теж можна заразитися.

Оцінки того, як довго вірус може вижити поза організмом людини, різні. Вважається, що здатність інфікувати зберігається від кількох годин до кількох днів і залежить від типу матеріалу. Існують дослідження, у яких говориться про те, що вірус виявляється у фекаліях хворих людей. Проте фекально-оральний шлях зараження, як зазначає ВООЗ, практично не відіграє ролі в поширенні вірусу.

Поки залишається дискусійним питання, чи заразна людина під час інкубаційного періоду й у випадку безсимптомного перебігу хвороби. Існують дані, що зараження можливе за 1–2 дні до появи перших симптомів, зафіксовані також випадки інфікування від людей, що перенесли ковід-19 без симптомів.

Симптоми коронавірусу

На сайті Всесвітньої організації охорони здоров’я в розділі, присвяченому коронавірусу, опис основних симптомів дуже короткий: сухий кашель, підвищена температура, стомлюваність, утруднене дихання. Згадуються інші респіраторні, а також травні симптоми. Водночас ВООЗ зазначає, що у хвороби ковід-19 немає специфічної симптоматики, за якою її можна було б відрізнити від грипу й інших ГРВІ.

Інкубаційний період при цьому захворюванні в основному становить 5 днів, але може тривати від 2 до 14 днів. Найчастіше перші симптоми проявляються на 5–6-й день. Хвороба може початися з невеликого підвищення температури й сухого кашлю.

Нерідко спостерігається розлад травлення – біль у животі, нудота, блювота, діарея. Від 15% до 30% захворілих стикаються з повною втратою нюху – аносмією. Цей симптом уперше відзначила як характерний для коронавірусу Британська асоціація отоларингологів.

Рідше виникає головний біль, ломота в тілі, біль, сухість або подразнення в горлі, нежить і закладеність носа, різь в очах, кон’юнктивіт. У випадку легкого варіанта розвитку коронавірусу на 4–7-й день стан хворого покращується, хоча повне видужання може зайняти до 2 тижнів.

Важкий перебіг хвороби

Приблизно у 20% випадків розвиваються ускладнення. Вважається, що важкість хвороби залежить від віку й супутніх захворювань. ВООЗ відносить до групи ризику людей, старших за 60–65 років, і тих, хто страждає важкими серцево-судинними й легеневими захворюваннями, діабетом, серйозними алергійними й аутоімунними, онкологічними захворюваннями.

Варто якомога швидше звернутися за медичною допомогою, якщо виникає хоча б один з таких симптомів:

 • задишка, утруднене дихання;
 • температура, вища за 38 °C, яку не вдається збити за допомогою жарознижувальних;
 • синюшне забарвлення обличчя і кінцівок;
 • надмірна млявість, сонливість;
 • сплутаність свідомості.

Такий варіант коронавірусу вважається важким і звичайно вимагає госпіталізації. При утрудненому диханні іноді буває достатньо подихати киснем – оксигенотерапія ефективна в даному випадку. У 5% пацієнтів може розвиватися гостра дихальна недостатність, при якій необхідне підключення до апарата штучної вентиляції легенів.

SARS-CoV-2 здатний викликати пневмонію. Це пов’язано з тим, що вірус має високу тропність (інакше кажучи, зв’язаність) із клітинами нижніх дихальних шляхів.

Тут проявився ще один механізм пристосування. У деяких білках вірусу з’явилися ділянки зв’язування з рецепторами ферменту АПФ2. Таких рецепторів багато в легенях. Вірус SARS-CoV, який уперше викликав атипову пневмонію у 2002–2003 роках, теж зв’язується із цими рецепторами, але ділянки в білку в нього інші.

У Journal of Travel Medicine наприкінці березня 2020 року опублікована стаття, де висунута гіпотеза про зв’язок важкого перебігу хвороби в літніх з механізмом дії нового вірусу. Припускається, що люди похилого віку часто хворіють на артеріальну гіпертензію, а препарати, що знижують тиск, можуть збільшувати кількість рецепторів АПФ2 у легенях. Разом з тим наразі лікарі рекомендують людям, що приймають гіпотензивні препарати, продовжувати приймання ліків у призначеному дозуванні.

Лікування

Специфічного лікування при хворобі COVID-19 наразі не існує. Захворілим призначається симптоматична терапія.

Як же видужують 80% хворих? Як і від багатьох вірусних захворювань – за рахунок власного імунітету. Наскільки стійким буде імунітет до нового коронавірусу, поки не відомо.

Однак у різних країнах проводиться експериментальне лікування із застосуванням уже відомих препаратів. Так, вивчається вплив противірусних препаратів, що використовуються для лікування ВІЛ, протималярійних ліків, препаратів, які призначаються при ревматологічних порушеннях. Поки клінічні випробування не показали достатню ефективність жодного із застосовуваних препаратів.

Крім того, у Китаї та інших країнах зайнялися розробкою вакцини від коронавірусу. За оцінками, перша вакцина для масового застосування з’явиться не раніше ніж через рік-півтора.

Заходи профілактики

У зв’язку з величезними темпами поширення ковід-19 в усьому світі, на перший план вийшов головний захід профілактики – соціальне дистанціювання. Людям рекомендували триматися від інших людей на відстані не менш ніж 1,5–2 метри, скоротити контакти, обмежити кількість місць відвідувань. Влада багатьох країн увела карантин, що зобов’язує громадян дотримуватися певних правил.

ВООЗ також нагадує про індивідуальні заходи захисту:

 • ретельно й часто мити руки з милом;
 • користуватися антисептиком у разі неможливості вимити руки;
 • не доторкатися руками до обличчя;
 • не відвідувати місця скупчення людей без крайньої необхідності;
 • звертатися до лікаря з появою ознак ГРВІ;
 • залишатися вдома навіть у разі легкого нездужання.

Питання про носіння маски залишається суперечливим. ВООЗ, як і раніше, не вважає маску необхідною здоровим людям, які не спілкуються тісно із хворими й дотримуються соціального дистанціювання.

Агентство CDC (Центри з контролю і профілактики захворювань США) теж дотримувалося цієї позиції, однак згодом побачило користь у тому, щоб і здорові люди захищали ніс та рот масками із тканини. У багатьох країнах влада ухвалила рішення про те, що всі, незалежно від стану здоров’я, зобов’язані носити маски.

Тестування

Оскільки коронавірус не має характерних симптомів, поки єдиний надійний спосіб установити факт захворювання – тест. Високу точність мають ПЦР-тести, які виявляють генетичний матеріал вірусу у фізіологічних рідинах людини (у даному випадку – виділеннях з носо- і ротоглотки).

Достатньо мінімальної кількості РНК вірусу, щоб виявити його методом полімеразної ланцюгової реакції. Метод спрацює навіть на тих людях, які заразилися недавно й переживають інкубаційний період.

Другий метод тестування – серологічний. Це означає, що досліджується реакція організму на інфікування. Такий тест визначає рівень антитіл IgM та IgG. Високий рівень IgM свідчить про недавнє зараження, IgG – про те, що хвороба в розпалі.

Це дослідження займає від 30 хвилин до 3 годин, тому називається експрес-тестуванням. Його мінус у тому, що тест дає можливість виявити хворобу тільки в активній фазі. Цей тест також може давати псевдопозитивні і псевдонегативні реакції.

У різних країнах свій підхід до того, хто підлягає тестуванню. В Україні наказ Міністерства охорони здоров’я від 28.03.2020 № 722 визначає, що тестувати потрібно пацієнтів з важкою формою ГРВІ або із симптомами ГРВІ та підтвердженим контактом з тим, хто хворий на ковід-19.

Однак Всесвітня організація охорони здоров’я закликає тестувати якомога більше людей, у тому числі тих, які не мають жодних симптомів. Одночасно із цим у всьому світі розробляються нові тести – зокрема, свій метод тестування впроваджує компанія Bosch.

З того часу, як був виявлений перший коронавірус, в історії його дослідження з’являються все нові й нові сторінки. Стежити за актуальною інформацією можна на сайті ВООЗ, місцевих органів влади й охорони здоров’я. Рекомендуємо не користуватися неперевіреними даними й довіряти тільки надійним джерелам.

Питання – Відповідь

1. До якої родини вірусів належить коронавірус?

Він належить до родини коронавірусів (Coronaviridae).

2. Скільки видів коронавірусу існує зараз?

Наразі відомо 40 різновидів, розділених на дві підродини – коронавіруси людини і коронавіруси тварин.

3. Скільки видів коронавірусів людини?

Тільки 7 різновидів вражає людину.

4. Які коронавіруси викликають важкі хвороби?

Серйозними ускладненнями й досить високою летальністю вирізняються три віруси: SARS-CoV (збудник атипової пневмонії), MERS-CoV (збудник близькосхідного респіраторного синдрому) і SARS-CoV2 (новий вірус, відповідальний за пандемію 2020 року).

5. Як людина заражається коронавірусом?

Перша передача коронавірусу відбувається від тварини. Потім інфекція передається від людини до людини повітряно-крапельним або контактним шляхом.

6. Як розпізнати коронавірус?

Це захворювання часто нагадує ГРВІ, і відрізнити його можна тільки за допомогою спеціального тестування.

7. Чи існує лікування від коронавірусу?

Наразі спеціального лікування не існує. У клініках випробовують вплив на хворобу препаратів, які допомагають при інших захворюваннях.