Інкубаційний період коронавірусу

image for Інкубаційний період коронавірусу

Новий коронавірус, уперше виявлений в одного із жителів Китаю напередодні новорічних свят 2020 року, настільки впевнено став «подорожувати» планетою, що через два з половиною місяці Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила пандемію COVID-19, оскільки хвороба захопила цілі континенти.

Про найважливіші особливості, причину тривалого карантину і про те, чи заразний коронавірус в інкубаційний період, розповімо в цій статті.

Коронавірус: періоди інфекційного захворювання

Щоб уникнути паніки й заради безпеки близьких про нове захворювання краще максимально знати в теорії. Так ми навчимося розуміти, з чим пов’язані запобіжні заходи й чому їх варто дотримуватися.

Існуючі на нашій планеті хвороби можна умовно розділити на дві великі групи: соматичні й інфекційні.

 • Перші не здатні передаватися від захворілої людини здоровій, а причини їх виникнення можуть бути дуже різними – від порушення здорового способу життя до травм і генетичних особливостей організму.
 • Другі викликаються одним з видів збудників (бактеріями, вірусами, грибами, найпростішими одноклітинними і т. д.) і можуть поширюватися серед здорових людей інфікованими.

Увага всієї планети протягом трьох місяців прикута до другої групи захворювань. Причиною масштабної епідемії став вірус, точніше коронавірус, що отримав свою назву через особливий зовнішній вигляд: оболонка з білкових молекул має на поверхні шипи, що нагадують корону.

Ця група вірусів була відома давно і включала в себе досить агресивних збудників атипової пневмонії. Однак новий SARS-CoV-2 став справжньою катастрофою через відсутність ліків і вакцини для боротьби з ним і високу здатність до виживання та поширення.

Перебіг будь-якого інфекційного захворювання, незалежно від типу збудника й місця його локалізації в організмі, можна розділити на 4 періоди:

 1. Інкубаційний. Це час, який проходить із моменту потрапляння інфекції в організм до появи перших симптомів. Зверніть увагу: збудник уже перебуває в організмі, облаштовується, розмножується, але ніяк себе не проявляє. Наявність його в організмі в цей період можна підтвердити тільки лабораторно. Тривалість для різних захворювань відрізняється: від кількох годин, як у грипу або ГРВІ, до кількох місяців і навіть років, як у СНІДу.
 2. Латентний (або продромальний). Цей період провісників захворювання (загального нездужання або слабості, незначного підвищення температури, головного болю тощо) триває звичайно недовго – від кількох годин до кількох діб.
 3. Розвиток хвороби. Період, коли проявляються симптоми конкретного захворювання: висип, висока температура, розлади ЖКТ, кашель тощо.
 4. Вгасання хвороби. Проходить по-різному: видужання, перехід у хронічну форму, летальний результат.

Особливості інкубаційного періоду коронавірусної інфекції

Незважаючи на те, що захворювання, викликане SARS-CoV-2, дуже нагадує грип перебігом, симптоматикою і тривалістю інкубаційного періоду, кожен з етапів хвороби має відмінні риси, про них розповімо докладніше.

Скільки днів триває інкубаційний період коронавірусу в людини?  Виходячи з дослідження, опублікованого в журналі Annals of Internal Medicine, середній інкубаційний період коронавірусу становить 5,1 дня.

Під час спостереження були вивчені дані про 181 інфікованого пацієнта. З них:

 • у 2,5% захворілих симптоми проявилися через 2,2 дня;
 • у 97,5% хворих – протягом 11,5 дня;

Дослідження проводилося з урахуванням спостереження за датами можливого інфікування, проявом симптоматики, змінами температури й аналізом отриманих даних. Так, за заявою епідеміолога Джастіна Лессера, одного з дослідників у цьому спостереженні, враховуючи отримані дані, тривалість карантину 14 днів є оптимальною.

Однак якщо мінімальний інкубаційний період був визначений як 2 дні, то, незважаючи на рекомендації щодо термінів карантину й середній показник 5 днів, максимальний інкубаційний період коронавірусу може тривати понад 2 тижні.

Ґрунтуючись на даних, отриманих у цьому дослідженні, змоделювавши ситуацію, медики прорахували, що серед пацієнтів, поміщених на карантин терміном 14 днів, після його закінчення симптоми проявляться в 101 особи на кожні 10 тисяч інфікованих. Тобто відомі випадки, коли симптоми захворювання з’являлися на 19–24-у добу після зараження, хоча відсоток таких пацієнтів невеликий.

Ознаки коронавірусу в інкубаційний період

Враховуючи загальну картину перебігу початкового періоду для всіх інфекційних захворювань, нескладно зрозуміти, що в цей час людина не відчуває жодного погіршення стану. Навіть якщо інкубаційний період коронавірусу триває понад 10 днів, перші симптоми COVID-19 з’являються тільки після його закінчення.

Виходячи з вищесказаного, якщо ви помітили перші ознаки коронавірусу, інкубаційний період, найімовірніше, уже пройшов і настав час, коли захворілий особливо небезпечний для оточуючих.

Перебіг захворювання в цей період в різних вікових категорій практично однаковий: безсимптомний, тривалістю в середньому від 2 до 10 днів.

Аналіз на коронавірус в інкубаційний період

Хворобу, яка з величезною швидкістю поширилася планетою, нескладно переплутати з грипом або ГРВІ, особливо на початковій стадії, за загальними характеристиками:

 • нетривалий інкубаційний період (у грипу – близько 3 днів, у нової інфекції – у середньому близько 5);
 • підвищення температури;
 • кашель;
 • загальне нездужання;
 • головний і м’язовий біль.

Тому наявність коронавірусу в організмі допомагають виявити тести. Вони бувають двох типів:

 1. Експрес-тести дають можливість визначити рівень антитіл (імуноглобулінів) у крові пацієнта. Такий аналіз складно назвати точним, тому що наявність антитіл скоріше непряма ознака, яка може проявлятися не раніше ніж через тиждень після інфікування. Тому експрес-тест, зроблений під час інкубаційного періоду, може бути негативним, незважаючи на те, що людина вже є носієм вірусу.
 2. Лабораторні тести вважаються більш точними, оскільки дають можливість виявити наявність частинок вірусу. Для цього в пацієнта беруть мазок з носа або із задньої стінки горла. Очікування результатів може займати від кількох годин до 1–2 днів.

Однак успішний досвід Німеччини в боротьбі з новим типом вірусу, як повідомляє російська служба BBC, полягає саме в масовому проведенні експрес-тестів, що дають можливість визначити не тільки наявність або відсутність антитіл, а й силу імунної відповіді організму. У такий спосіб можна з’ясувати, як давно хворий був інфікований.

Отже, зараження коронавірусом в інкубаційний період можливе, і тест у цей час може бути позитивним. Проте негативний результат не означає, що людина повністю здорова й безпечна для оточуючих.

Перші ознаки коронавірусу в інкубаційний період не проявляються, тому що кількість патогенів в організмі невелика. У міру розмноження вірусу та його нагромадження хвороба переходить спочатку в так званий латентний період, а потім розвивається далі, нарощуючи симптоми або не проявляючи себе (невеликий відсоток інфікованих із безсимптомним перебігом).

На всіх етапах захворювання, включаючи безсимптомний перебіг, вірус (або антитіла до нього) можна виявити за допомогою лабораторних або експрес-тестів.

Що потрібно знати про новий тип вірусу: профілактичні заходи

Особливостями захворювання, викликаного SARS-CoV-2, є:

 • тривалість інкубаційного періоду від 2 до 14 днів, у невеликого відсотка людей – до 24–29 днів;
 • два шляхи передачі: повітряно-крапельний і контактний;
 • можливість інфікування в інкубаційний період і в разі безсимптомного перебігу захворювання;
 • відсутність вакцини й ліків.

Виходячи із цих характеристик і на основі досліджень, що проводяться лікарями в усьому світі, головними заходами вповільнення поширення інфекції є карантин і дотримання правил гігієни.

Крім того, ВООЗ рекомендує:

 • регулярно й ретельно мити руки – білкова оболонка вірусу руйнується під дією мила й води;
 • не торкатися руками рота, носа й очей – вірус легко проникає в організм через слизові оболонки;
 • дотримуватися дистанції не менш ніж 1,5 м між людьми в громадських місцях;
 • чхати або кашляти в згин ліктя або одноразову хустинку – з долоні вірус потрапить на оточуючих або предмети, до яких ви доторкнетеся;
 • обов’язково звертатися за медичною допомогою, якщо відчуваєте утруднення дихання і підвищення температури;
 • виконувати рекомендації з режиму карантину.

Що потрібно знати про інкубаційний період коронавірусу

Установлений режим карантину прямо пов’язаний із тривалістю інкубаційного періоду при коронавірусі. Після контакту з інфікованим або повернення із країн з великою кількістю захворілих на COVID-19 рекомендується не менш ніж 14 днів перебувати на обсервації.

Щоб убезпечити себе і близьке оточення, необхідно знати, який інкубаційний період коронавірусу у людини, а також які особливості пов’язані з цим періодом.

Отже,  інкубаційний період становить у середньому близько 5 днів. Симптоми коронавірусу в інкубаційний період не проявляються. До моменту появи перших ознак захворювання наявність інфекції в організмі можуть установити лабораторні тести;

Слід відмітити, що інкубаційний період коронавірусу в дітей нічим не відрізняється від дорослих і триває в середньому від 2 до 10 днів. Коронавірус передається в разі безсимптомного перебігу захворювання, у тому числі й під час інкубаційного періоду.

Сподіваємося, що ця стаття була корисною, а здоров’я не підведе ні вас, ні ваших близьких. Дотримуйтеся профілактичних заходів, залишайтеся вдома і скористайтеся моментом, щоб побути разом з родиною.

Запитання – відповідь

Як проходить інкубаційний період при коронавірусі?

Інкубаційний період при коронавірусі проходить безсимптомно – без прояву ознак захворювання.

Що означає інкубаційний період коронавірусу?

Це час із моменту потрапляння вірусу в організм до появи перших ознак – провісників захворювання. Перший період усіх інфекційних захворювань.

Що таке інкубаційний період захворювання коронавірусу?

Час, коли вірус уже перебуває в організмі, розмножується, але ніяк себе не проявляє.

Чи є заразним хворий на коронавірус в інкубаційний період?

Так, така людина може інфікувати оточуючих.

Чи можна виявити коронавірус в інкубаційному періоді?

Так, можна. Мазок з носа або горла покаже наявність або відсутність частинок вірусу, а аналіз крові – наявність і кількість антитіл.

Як проявляється коронавірус в інкубаційний період?

На початковому етапі, як і при інших інфекційних захворюваннях, коронавірус в організмі ніяк себе не проявляє – жодних симптомів хвороби в цей час немає.

Чи можна діагностувати коронавірус в інкубаційний період?

Так, можна. За допомогою експрес-тесту або лабораторного аналізу.

Чи небезпечним є коронавірус в інкубаційний період?

Для оточуючих – так, оскільки захворілий може не знати, що інфікований, але може заражати інших. Для носія – ні, тому що жодних незручностей у цей період вірус організму не завдає.

Чи є заразною людина в інкубаційний період коронавірусу?

Так, є заразною. Навіть не знаючи про наявність у себе інфекції, захворілий може заражати інших.

Чи можна виявити коронавірус в інкубаційний період?

Можна. Проте варто пам’ятати, що відсутність антитіл у цей період не є гарантією відсутності інфекції в організмі.

Чи передається коронавірус в інкубаційний період?

Так, передається, незважаючи на відсутність у носія будь-яких ознак захворювання. Однак кількість вірусів в організмі на початку цього періоду порівняно невелика.