Симптоми й ознаки коронавірусу

image for Симптоми й ознаки коронавірусу

Навіть ті, кому в школі погано давалися формули, уже запам’ятали абревіатуру SARS-CoV-2. Вона позначає новий штам коронавірусу, що був уперше виявлений наприкінці 2019 року в Китаї та поширився в усьому світі. У середині березня 2020 уперше пролунало слово «пандемія», і стало ясно, що будь-яка людина може стикнутися з новою хворобою. Новини про кількість захворілих лякають, і єдиний спосіб приборкати страх – довідатися, чим загрожує цей самий SARS-CoV-2 і як його розпізнати.

Усю важливу інформацію про коронавірус, його симптоми й лікування ви знайдете в нашій статті.

Коронавірус COVID-19: що це за хвороба

Люди, не причетні до медицини або біології, порівняно недавно довідалися про те, що таке коронавіруси. У 2002–2003 роках світу вперше довелося стикнутися з атиповою пневмонією, або SARS, у 2013 – із близькосхідним респіраторним синдромом, або MERS. Обоє вони були викликані коронавірусами, представниками родини вірусів, які можуть стати причиною і легкої застуди, і важкої пневмонії.

Як указує Всесвітня організація охорони здоров’я, коронавіруси є зоонозами, тобто патогенами, які виникають у людини після контакту із зараженими тваринами. Джерелом зараження раніше ставали верблюди, цивети, кажани. Причина коронавірусу SARS-CoV-2 поки не встановлена, імовірно новий вірус пов’язують із кажанами.

«Звичайні симптоми коронавірусу, за даними ВООЗ, незалежно від різновиду – кашель, підвищення температури та слабість. У деяких випадках розвивається задишка, пневмонія та більш серйозні наслідки, аж до летальних».

SARS-CoV-2, що спочатку називався 2019-nCoV, – це РНК-вірус, що належить до бетакоронавірусів і викликає гостру респіраторну інфекцію COVID-19. Уже знаючи це, можна зрозуміти, як починається коронавірус. Як розвивається хвороба й чи є в неї якісь особливі симптоми, варто розібратися детальніше.

Симптомы коронавірусу 2020

Нова респіраторна інфекція з’явилася саме в той період року, коли люди часто хворіють на грип та інші ГРВІ, а навесні до цього приєдналася ще й алергія. Як же визначити симптоми коронавірусу?

Короткий опис симптомів коронавірусу наведений на сайті ВООЗ і місцевих органів охорони здоров’я. Найпоширенішими ознаками називають:

 • підвищену температуру тіла;
 • слабість, стомлюваність;
 • сухий кашель.

Крім того, один з головних симптомів коронавірусу, який частіше виникає через кілька днів після зараження, – утруднене дихання. Це може свідчити про розвиток пневмонії.

Складність діагностики полягає в тому, що клінічні симптоми ковід-19 нагадують грип: так само підвищується температура до 38 °С і вище, з’являється слабість, сухий кашель. Збігаються і шляхи інфікування – повітряно-крапельний і контактний.

Припустити коронавірус можна за датою початку захворювання. Інкубаційний період грипу становить 1–3 дні, а симптоми після зараження коронавірусом можуть з’явитися на 2–14-й день, але найчастіше виникають на 5-й день.

«Актуальний алгоритм дій, затверджений МОЗ України, пропонує бригаді медиків, що виїхала до пацієнта з підозрою на коронавірус, провести тест на грип і на наявність SARS-CoV-2».

Ще одна обставина, яку важливо враховувати, якщо з’явилися ознаки коронавірусу, – можливість контакту. Якщо людина недавно повернулася з регіону з великою кількістю захворілих на ковід-19, є привід припускати, що вона могла заразитися. Контакт із кимось, хто має ознаки ГРВІ, теж підвищує ризик зараження.

Незважаючи на те, що важко знайти відмінність симптомів коронавірусу та грипу, ВООЗ приводить інформацію, що кількість випадків важкого перебігу хвороби в разі зараження SARS-CoV-2 вища, ніж у разі грипу.

Кашель, нежить і підвищена стомлюваність також можуть бути спільними симптомами для коронавірусу й сезонної алергії. Саме тому лікарі наполягають на тому, щоб люди з алергією вчасно починали приймання протиалергійних препаратів.

Первші симптоми коронавірусу в людини

Як проявляє себе коронавірус ковід-19 перший час після зараження? Протягом інкубаційного періоду симптоматики немає жодної.

Можливий інкубаційний період для цієї хвороби складає від 2 до 14 днів, частіше за все – 5.

Дотепер немає однозначної думки, чи є людина заразною під час інкубаційного періоду, але ВООЗ поки оцінює шанси зараження як мінімальні. Водночас організація уточнює, що є інформація про можливе виділення вірусу за 24–48 годин до появи явних симптомів.

«Незважаючи на те, що органи охорони здоров’я називають головними ознаками кашель, слабість і лихоманку, останнім часом усе частіше зауважують, що перший симптом – це аносмія, тобто втрата нюху».

Про цей новий симптом коронавірусу пише Британська асоціація отоларингології. За різними оцінками, такий стан виникає у 15–30% інфікованих.

У розповідях перехворілих досить часто згадується, що нюх пропадав за кілька днів до появи основних симптомів.

А от закладеність носа й соплі якщо й з’являються, то не на початковій стадії.

Травні симптоми коронавірусу

За даними, опублікованими в авторитетному медичному журналі The Lancet, у пацієнтів з коронавірусом іноді з’являються шлункові симптоми, не характерні для ГРВІ: можливі неприємні відчуття у шлунку, нудота та блювота, починається діарея.

Терапевти стверджують, що розлад шлунка, понос, до яких пізніше приєднується слабість, підвищена температура й сухий кашель, – привід запідозрити ковід-19.

Знижений апетит сам по собі не розцінюють як ознаку інфекції. Таке часто буває в разі підвищення температури, і лікарі в цьому випадку не рекомендують їсти через силу й наполягають лише на достатньому питві.

Кишкові симптоми коронавірусу можуть проявлятися й пізніше, на другому тижні захворювання. У пацієнтів, особливо тих, у кого хвороба протікає важко, може боліти живіт.

Как протікає коронавірус

Всесвітня організація охорони здоров’я публікує дані, що у 80% захворілих коронавірус не викликає важких симптомів і хвороба закінчується повним видужанням.

«Можливі фактори ризику, що викликають ускладнення, поки вивчаються. На даний момент до них відносять вік (за різними оцінками, до групи ризику потрапляють люди старші 60–65 років), наявність серйозних захворювань, зокрема хвороб серця, артеріальної гіпертензії, діабету, злоякісних процесів».

А як проявляється коронавірус у людей, які ще не належать до групи ризику за віком? ВООЗ обнадіює, що діти й молодь в основному переносять інфекцію легко. Проте важливо уточнити, що в кожного є шанс підхопити цю інфекцію: на коронавірус хворіють люди будь-якого віку.

Почасти на хід хвороби впливає оточення, в якому перебуває людина. Як і в разі інших ГРВІ, важливо забезпечити прохолодне вологе повітря й велику кількість теплого питва. Кімнату, де розмістився хворий, потрібно регулярно провітрювати, проводити там вологе збирання.

Легкий перебіг коронавірусу

У наказі МОЗ України від 28.03.2020 № 722 «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу COVID-19» описані докладні симптоми коронавірусу, при яких не потрібна госпіталізація:

 • температура до 38°С, яка добре збивається за допомогою жарознижувальних;
 • нежить і закладеність носа;
 • сухий кашель без проявів дихальної недостатності;
 • відсутність проблем зі шлунково-кишковим трактом (ЖКТ);
 • відсутність змін психічного стану (порушення свідомості, млявість).

Разом із цим у наказі зазначається, що із другого тижня від початку захворювання можлива поява утрудненого дихання та інших проблем з дихальною системою, тому пацієнтам рекомендують уже при ранніх симптомах звернутися до сімейного лікаря, а медичним працівникам пропонують надалі контролювати стан пацієнтів.

Список симптомів коронавірусу, при яких потрібна екстрена допомога

Крім відносно невинних симптомів захворювання на коронавірус, із часом можуть розвинутися й більш небезпечні стани. Уже згаданий наказ МОЗ України від 28.03.2020 № 722 називає приводом для госпіталізації наявність ознак ГРВІ й хоча б одного з таких симптомів:

 • біль у грудній клітці;
 • задишка у стані спокою, утруднене дихання, збільшення частоти дихальних рухів та інші ознаки дихальної недостатності;
 • кров у мокротинні;
 • шлунково-кишкові симптоми (нудота, блювота, діарея);
 • ціаноз (синюшне забарвлення шкіри в ділянці носогубного трикутника, рук, ніг);
 • порушення свідомості (сплутаність свідомості, загальмованість).

Медики можуть визнати показаннями для госпіталізації й інші ознаки, що свідчать про загрозу життю та здоров’ю пацієнта.

«Наказ МОЗ № 722 уточнює, що є категорії заражених коронавірусом, яких необхідно госпіталізувати незалежно від важкості перебігу ГРВІ. Це захворілі з важкими хронічними захворюваннями легенів і серцево-судинної системи, нирковою недостатністю, діабетом, імуносупресією, важкими алергійними, аутоімунними, онкологічними захворюваннями».

Вважається, що в таких пацієнтів вищий ризик розвитку ускладнень. ВООЗ звертає увагу, що відомості про це ще не повні.

Таким чином, якщо у вас або ваших близьких високий тиск, діабет та інші серйозні хвороби, не можна чекати погіршення стану – госпіталізація може знадобитися навіть за відсутності важких симптомів.

Оцінки того, наскільки важко протікає коронавірус в астматиків, різняться. У будь-якому випадку у зв’язку зі зростаючою загрозою інфікування людям з астмою потрібно проконсультуватися з лікарем із приводу можливого збільшення дози звичайних препаратів. Нагадаємо, що в умовах карантину найкращий спосіб спілкування з лікарем – по телефону або через месенджери.

Вагітність не відносять до факторів, що підвищують ризик важкого перебігу хвороби. У згаданому наказі МОЗ сказано, що за потреби вагітних жінок з підозрою на COVID-19 кладуть у спеціалізовану лікарню.

Пневмония при коронавірусі

Один з несприятливих сценаріїв хвороби, викликаної вірусом SARS-CoV-2, – пневмонія. Складність у тому, що симптоми пневмонії при коронавірусі нетипові.

«Лікарі нерідко спостерігають таку картину: температура в пацієнта нормальна або трохи підвищена, інтоксикації немає або вона виражена слабко, кашель не дошкуляє, може бути злегка червоне горло, а рентген показує запалення легенів».

Тривожним симптомом, за яким лікарі припускають вірусну пневмонію, може стати нетипова для людини сухість у роті.

Наводяться випадки, коли в період прояву симптомів коронавірусу стан трохи поліпшувався, але на 5–8-й день знову погіршувався – піднімалася температура й з’являлися ознаки ураження дихальних шляхів.

В інтернеті нерідко зустрічається інформація, як установити наявність або відсутність пневмонії. Радять затримати подих на 10 секунд: якщо при цьому ви не закашляєте й у вас не з’явиться біль у легенях, то і пневмонії немає. На сайті ВООЗ ця порада поміщена в розділ про міфи: організація акцентує увагу, що здатність пройти такий тест не підтверджує наявність або відсутність захворювання COVID-19.

Можливі симптоми коронавірусу

Відгуки захворілих, яких, на жаль, з’являється все більше, не схожі один на іншій. Люди, у яких був підтверджений коронавірус, описують свій стан по-різному.

Хтось відзначає відсутність явних симптомів і згадує, що в нього трохи дерло в горлі, була сухість в очах або невелике чихання. Багато хто говорить, що нежитю не було зовсім або він з’являвся через кілька днів.

В інших були симптоми коронавірусу без температури – тільки респіраторні явища. За спостереженнями, це захворювання може протікати без температури й у дорослого, і в дитини.

У третіх з’являвся головний біль і піднімалася температура, причому жар міг пройти за добу або розтягтися на 10 днів. У деяких випадках стан нормалізувався тільки після того, як лікар призначив антибіотики.

У четвертих виникав кон’юнктивіт або аносмія. У п’ятих розвивався розлад травлення.

Далеко не в кожного були всі характерні симптоми.

Припускається, що частина тих, хто заразився, хворіє безсимптомно – без кашлю, жару й утрудненого дихання. Ризики зараження від того, що симптоми в носія коронавірусу не проявляються, у даний момент оцінюють по-різному.

Нетипові симптомы

Перелік ознак ГРВІ взагалі й коронавірусу зокрема настільки широкий, що всі з них поки можна вважати характерними. Дійсно атипові симптоми описані в журналі The Lancet. Так, до лікарні Сингапура взимку потрапили два пацієнти з високою температурою та висипом, який буває при іншій хворобі – лихоманці Денге.

Аналіз показав наявність в обох хворих коронавірусу, лихоманка ж повторними тестами підтверджена не була.

ВООЗ, регіональні органи охорони здоров’я і профільні медичні організації поки не згадують свербіж і висип серед підтверджених симптомів коронавірусу.

Розвиток симптомів коронавірусу по днях

Журнал The Lancet у березні 2020 року опублікував статтю з результатами спостережень за 191 пацієнтом з підтвердженою коронавірусною інфекцією, госпіталізованим у лікарню Уханя (Китай). У статті, крім іншого, аналізується перебіг хвороби по днях.

Перші реальні симптоми звичайно з’являються на 2–14-й день із моменту зараження. Момент їх виникнення можна вважати початком коронавірусу.

У перші 1–3 дні лікарі Китаю спостерігали приблизно в половини пацієнтів в основному розлад травлення.

З 3–4-го дня додавалися постійні симптоми, які ВООЗ указує як основні, – температура, сухий кашель і слабість. Такий стан може триматися близько п’яти днів. У ряді випадків у захворілих на коронавірус були присутні й інші симптоми: нежить, біль у горлі, вологий кашель, біль у тілі.

«На 4–7-й день із моменту появи очевидних симптомів у більшості пацієнтів поліпшується стан».

Разом з тим 7-й день може принести й погіршення. Приблизно у 20% хворих виникає задишка, тиск у грудях, сильна слабість. Це ознаки пневмонії, що розвивається, при якій необхідна термінова госпіталізація. В умовах стаціонару людині зможуть забезпечити оксигенотерапію, щоб упоратися з кисневим голодуванням.

У разі сприятливого впливу оксигенотерапії з 10-го дня хвороби симптоми коронавірусу в людини слабшають, починається видужання.

Однак у 5–6% людей з вірусною пневмонією розвивається гострий респіраторний дистрес-синдром (ГРДС). Це небезпечне ускладнення, при якому людина не здатна дихати самостійно. У такій ситуації необхідна штучна вентиляція легенів (ШВЛ).

Підключення до апарата ШВЛ допомагає приблизно в половині випадків – тоді на 12–17-й день хворий починає дихати самостійно. Поки недостатньо даних, чи може після цього йти мова про повне видужання, але медики Китаю припускають, що ушкодження легенів і ускладнення, викликані дихальною недостатністю, усунути не вдасться.

Незважаючи на такі заходи, частина захворілих, підключених до апарата ШВЛ, все одно вмирає.

Потрібно сказати, що інформація про те, які симптоми в коронавірусу з’являються першими і як довго може тривати хвороба, постійно оновлюється.

Тестування на коронавірус

Єдиний надійний метод розпізнати коронавірус – ПЦР-тест. Для попередньої діагностики використовуються експрес-тести. За актуальним протоколом МОЗ України, тестування проводиться в кількох випадках:

 • у пацієнта важко протікає респіраторна інфекція (температура вища за 38 °С і кашель або утруднене дихання), є необхідність у госпіталізації та не виявлені інші причини, які повністю пояснюють клінічну картину;
 • у пацієнта гостре респіраторне захворювання (раптовий початок, жар і кашель або утруднене дихання) і він протягом 14 днів до його початку контактував з людиною, у якої підтверджений або підозрюється ковід-19, або перебував у країнах/регіонах із місцевою передачею COVID-19, згідно із ситуаційними звітами ВООЗ.

Для чого потрібна ця інформація

Для чого потрібно знати симптоми появи коронавірусу? У першу чергу – для забезпечення власної безпеки й безпеки оточуючих людей.

Якщо хтось чхає або кашляє поруч із вами – це вже привід відійти від нього на відстань не меншу від двох метрів. У період епідемії  ВООЗ рекомендує дотримуватися й інших заходів профілактики інфікування.

«Якщо ви відчуваєте сухість або біль у горлі, озноб, у вас болить голова, сльозяться очі, з’являється кашель, нежить та інші поширені симптоми ГРВІ, необхідно залишатися вдома, по можливості ізолюватися від інших членів родини і зв’язатися із сімейним лікарем, щоб одержати рекомендації з лікування».

При небезпечному розвитку симптомів – утрудненому диханні, появі діареї, неможливості збити температуру – знадобиться екстрена медична допомога.

Інформація про новий коронавірус постійно змінюється. Лікарі аналізують симптоми хворих, накопичують дані про експериментальні способи лікування, уповноважені органи розробляють заходи протидії зростанню захворюваності. Відстежити актуальну інформацію в Україні можна на сайтах Усесвітньої організації охорони здоров’я, Кабінету Міністрів, Міністерства охорони здоров’я, Центру суспільного здоров’я.

Рекомендуємо користуватися тільки перевіреними даними, дотримуватися заходів профілактики і дбати про безпеку.

 

Питання – Відповідь

Як заражаються коронавірусом?

Передача вірусу відбувається від людини до людини. За даними ВООЗ, зараження можливе:

 • повітряно-крапельним шляхом – якщо інфікована вірусом людина, знаходячись на відстані менш ніж 1,5 метра від вас, чхне чи закашляє;
 • контактним шляхом – під час контакту з інфікованою людиною або з поверхнями, на яких може затримуватися вірус. Якщо доторкнутися рукою до заражених поверхонь, а потім торкнутися очей, носа або рота, є високий ризик заразитися.

Існує довідкова інформація, як довго вірус може виживати на різних поверхнях. За різними оцінками, він може зберігати життєстійкість від трьох годин до дев’яти днів.

На який день проявляються симптоми коронавірусу?

За даними ВООЗ, від зараження до появи перших симптомів проходить від 2 до 14 днів. У середньому інкубаційний період становить п’ять днів.

Який перший симптом коронавірусу?

Хвороба може починатися по-різному – з появи кашлю, або з підвищення температури, або з розладу шлунка, або з того, що пропадає нюх. Кілька ознак може з’явитися одночасно. За тим, як починається коронавірус і які симптоми в людини виникають першими, не можна спрогнозувати перебіг хвороби.

Як розпізнавати коронавірус за симптомами?

Типові симптоми хвороби, за даними ВООЗ, – сухий кашель, підвищення температури та стомлюваність. Іноді спостерігається нежить і закладеність носа, відсутність нюху, діарея. У деяких випадках симптоми виражені слабко, погіршення самопочуття немає.

За якими симптомами можна визначити коронавірус?

Оскільки ковід-19 схожий на грип та інші гострі респіраторні захворювання, немає надійного способу, як зрозуміти симптоми коронавірусу. Єдиний надійний метод, як розпізнати коронавірус, – ПЦР-тест.

Як протікає коронавірус у людини?

За оцінками ВООЗ, близько 80% захворілих переносять коронавірус відносно легко й госпіталізація їм не потрібна. У 20% випадків можливий розвиток дихальної недостатності, коли потрібна госпіталізація. Близько 5% пацієнтів необхідне підключення до апарата штучної вентиляції легенів (ШВЛ).

Перебіг хвороби залежить від деяких факторів. ВООЗ вважає, що ризик важкої симптоматики вищий у людей похилого віку, людей із серцево-судинними захворюваннями, артеріальною гіпертензією, діабетом, раком.

Як швидко розвиваються симптоми коронавірусу?

Як правило, симптоми виникають на 2–14-й день після інфікування та наростають поступово. Їхня інтенсивність може бути різною.

Що таке лихоманка при коронавірусі?

Лихоманка – це підвищення температури тіла, спрямоване на боротьбу з інфекцією. При коронавірусі температура може бути дуже високою (вища за 39 °С), помірною (38 °С) або субфебрильною (до 38 °С).

Що робити при симптомах коронавірусу?

За рекомендаціями ВООЗ, які підтримують органи охорони здоров’я різних країн, у тому числі МОЗ України, у разі появи нежитю, кашлю, підвищення температури необхідно залишатися вдома, по можливості ізолюватися від інших членів родини і зв’язатися із сімейним лікарем, щоб одержати від нього поради щодо симптоматичної терапії.

Куди звертатися при симптомах коронавірусу?

Якщо виникають респіраторні симптоми і/або підвищена температура тіла, якнайшвидше зв’яжіться із сімейним лікарем, у якого є алгоритм дій. Обов’язково повідомте його, якщо ви протягом двох тижнів до виникнення симптомів відвідували регіони з високим рівнем захворюваності на covid-19 або контактували з людиною, що приїхала з таких регіонів.

Кому дзвонити, якщо у вас немає сімейного лікаря?

Подзвоніть у реєстратуру найближчої поліклініки або на гарячу лінію з коронавірусу у своєму регіоні.

Як поводитися при симптомах коронавірусу?

Головні правила – самоізолюватися, дотримуватися гігієнічних вимог і додержуватися рекомендацій сімейного лікаря. Особливі вимоги до самоізоляції можуть бути встановлені, якщо ви недавно повернулися з регіонів з місцевою передачею інфекції.

При яких симптомах коронавірусу викликати «швидку»?

У разі появи задишки, утрудненого дихання, болю або тиску в грудях, високої температури, яка не збивається за допомогою рекомендованих доз жарознижувального, синюшності обличчя, рук, тіла, сплутаної свідомості терміново звертайтеся до «швидкої допомоги» за номером телефону 103.

Скільки проявляються симптоми коронавірусу?

У разі легкого перебігу хвороби, за актуальними оцінками, симптоматика зберігається до семи днів. Якщо стан погіршується, видужання може тривати до трьох тижнів.