Коронавірус у жінок: ознаки й симптоми

image for Коронавірус у жінок: ознаки й симптоми

У нового коронавірусу SARS-CoV-2 підступний характер. Він маскується під звичайну ГРВІ, але здатний викликати важку пневмонію. Спочатку вважалося, що він найбільш небезпечний для літніх, але потім з’ясувалося, що молоді теж можуть хворіти із серйозними ускладненнями. У 80% захворілих він протікає як звичайна застуда, а 20% опиняються в лікарняній палаті.

Лікарям і вченим тільки доведеться оцінити, чому ця інфекція так по-різному діє на людей. Поки ж відомо, що жінки хворіють трохи рідше, ніж чоловіки.

Про те, як протікає коронавірус у жінок, чи є ризики для вагітних і чого остерігатися літнім, читайте в нашій статті.

Особливості коронавірусу в жінок

Статистика захворюваності на хворобу COVID-19, яку викликає новий коронавірус, свідчить, що жінки хворіють рідше за чоловіків. Наприклад, у Швейцарії серед захворілих тільки 40% жінок, а співвідношення померлих чоловіків і жінок – 59% до 41%. Подібна ситуація і в інших країнах.

Надійних пояснень цьому поки немає. Спектр припущень – від того, що жіночий імунітет краще справляється з вірусною атакою, ніж чоловічий, до того, що жінки частіше й ретельніше миють руки.

Тим часом у рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров’я нічого не говориться про специфіку протікання коронавірусу в людей різної статі. ВООЗ зазначає, що ця інформація ще не повна, але поки вбачається зв’язок між важким перебігом хвороби й віком, а також наявністю серйозних захворювань.

Як проявляється коронавірусна інфекція в жінок

Інкубаційний період, протягом якого інфекція ніяк не проявляє себе, триває від 2 до 14 днів, а найчастіше – 5 днів. Після закінчення інкубаційного періоду виникають перші симптоми.

Основними ознаками ковід-19 ВООЗ називає підвищену температуру, сухий кашель і утруднене дихання. Однак перші симптоми коронавірусу, у тому числі в жінок, часто інші.

Перш за все, до третини захворілих стикаються з аносмією або гіпосмією – втратою або зниженням нюху. Цю ознаку вперше пов’язала з новим вірусом Британська асоціація отоларингологів.

За кілька днів до основних симптомів також можуть виникати проблеми із травною системою: біль у животі, нудота, блювота, понос. Такі висновки зробили вчені з Уханя (Китай), які опублікували в журналі The Lancet результати спостережень за пацієнтами з коронавірусом. З розладом травлення стикаються до половини хворих.

«Зібрано багато даних про появу при COVID-19 симптомів, характерних для інших ГРВІ: нежитю, болю або подразнення в горлі, сухості очей, кон’юнктивіту, головного болю, ломоти».

У разі легкого перебігу хвороби поліпшення наступає на 4–7-й день із початку нездужання. У 20% випадків можуть бути більш важкі наслідки: у пацієнтів, зокрема в жінок, може довго триматися висока температура, з’являється дихальна недостатність, розвивається пневмонія. У такому стані, як правило, потрібна госпіталізація.

На розвиток ускладнень можуть указувати такі симптоми:

 • біль або тиск у грудях;
 • задишка у стані спокою, збільшена частота дихання та інші прояви дихальної недостатності;
 • висока температура, яку не вдається збити жарознижувальними;
 • кровохаркання;
 • синюшність носогубного трикутника, а пізніше рук і ніг;
 • надмірна млявість, сонливість;
 • загальмованість, сплутаність свідомості.

Лише близько 5% інфікованих людей стикаються з украй важкими формами COVID-19, за яких потрібна штучна вентиляція легенів.

Поки не вдається простежити зв’язок між тим, як починається коронавірус у жінок і як буде розвиватися хвороба. Іноді після легкого нездужання виникає серйозне погіршення, в інших випадках загальне самопочуття одразу сильне порушене, але протягом тижня наступає поліпшення.

Симптоми в молодих жінок

В оцінці зв’язку важкості хвороби й віку ВООЗ досі дотримується позиції, що молодь, як правило, переносить захворювання легко.

У більшості випадків ознаки коронавірусу виражені слабо або помірно, самопочуття не порушене або порушене мало. Температура якщо й піднімається, то добре піддається контролю жарознижувальними засобами.

Очевидно, коронавірус у жінок без симптомів теж можливий. Зафіксовані випадки, коли тест на COVID-19 виявлявся позитивним, а жінка не відчувала жодного нездужання.

Коронавірус у жінок після 60 років

Ризик ускладнень у разі інфікування SARS-CoV-2, на думку ВООЗ, підвищується з віком. В Україні групою ризику визнані люди, старші за 60 років: постанова Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України хвороби COVID-19» називає їх «особами, що потребують самоізоляції».

Ризик ускладнень, імовірно, пояснюється тим, що з віком збільшується кількість серйозних захворювань. Так, за даними ВООЗ, приблизно 20% жінок у віці мають артеріальну гіпертензію.

У наказі МОЗ України від 28.03.2020 № 722 «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу COVID-19» артеріальну гіпертензію згадують у числі захворювань, які підвищують ризик ускладнень при коронавірусі».

У наказі також визначено, у яких випадках людину з підозрою на коронавірус обов’язково потрібно госпіталізувати незалежно від важкості стану:

 • хронічні серцево-судинні захворювання;
 • хронічні захворювання легенів;
 • ниркова недостатність;
 • імуносупресивні стани;
 • важка алергія;
 • аутоімунні захворювання.

Особливий контроль потрібен людям з діабетом і онкологічними захворюваннями. Під час спілкування із сімейним лікарем або диспетчером невідкладної допомоги важливо сказати про хвороби, на які хворіє людина з підозрою на ковід-19.

Разом з тим неправильно думати, що всі люди, старші за 60 років, хворіють важко. Симптоми коронавірусу в жінок 40 років можуть бути більш серйозними, ніж у літніх.

Вагітність і годування груддю під час коронавірусу

Вагітні жінки мають не більше ризиків при захворюванні на коронавірус, ніж будь-які інші люди, і поки немає даних про те, що інфекція може передатися дитині під час вагітності й пологів. Зокрема, така позиція закріплена в пунктах наказу МОЗ України від 28.03.2020 № 722, що стосуються вагітності.

«Очікування дитини не вважають фактором, що підвищує ризик ускладнень».

За наявності ознак коронавірусу в жінки, яка чекає дитину, її госпіталізують у спеціалізовану лікарню. Уповноважені органи також визначають перелік пологових будинків, які надають допомогу інфікованим жінкам під час пологів.

Наявність симптомів коронавірусу в жінок не перешкоджає грудному вигодовуванню, говориться у згаданому наказі. Ризик заразити дитину під час годування переважується користю грудного вигодовування. Матері потрібно лише надівати маску під час догляду за дитиною та особливо ретельно мити руки перед будь-яким контактом з немовлям.

Тієї ж позиції дотримуються в інших країнах. Наприклад, аналогічні положення є у Британському посібнику з лікування коронавірусної інфекції під час вагітності.

Алгоритми розпізнавання і лікування COVID-19 уточнюються та вдосконалюються. Дізнаватися про актуальні зміни можна на сайтах Усесвітньої організації охорони здоров’я і Міністерства охорони здоров’я України.