Коронавірус у дітей і підлітків

image for Коронавірус у дітей і підлітків

Напередодні 2020 року весь світ облетіла новина: у китайському місті Ухань (провінція Хубей) в одного із жителів виявлений раніше невідомий тип коронавірусу. Симптоми нагадували застуду, однак хвороба проходила з ускладненнями й настільки швидко поширилася, що менш ніж через три місяці ВООЗ оголосила пандемію нового типу коронавірусу.

До початку весни в полоні агресивного вірусу опинилися практично всі країни світу. Більшість держав увела режим карантину. Першими зупинили свою роботу дитячі садки й усі навчальні заклади. В умовах, що склалися, батьків не перестає хвилювати питання, як діти переносять коронавірус і наскільки він небезпечний для незміцнілого молодого організму. У цій статті розповімо про вірус нового типу, особливості перебігу захворювання, синдроми і профілактику, про те, як протікає коронавірус у дітей і підлітків.

Наймолодший з родини коронавірусів

На початок 2020 року коронавірусна родина об’єднала близько 40 видів вірусів, що містять РНК і вражають як тварин, так і людей. Збудники захворювань цієї групи здатні викликати як звичайну застуду, так і важкий гострий респіраторний синдром, або атипову пневмонію.

Винуватцем оголошеної ВООЗ у березні 2020 року пандемії став вірус нового типу SARS-CoV-2, що викликає захворювання COVID-19 – один з варіантів атипової пневмонії.

У цілому, симптоми захворювання схожі із грипом або ГРВІ, однак мають низку особливостей:

 • Тривалий інкубаційний період (від 5 до 14 днів), протягом якого захворювання не проявляється, але хворий може інфікувати оточуючих.
 • Результати останніх досліджень свідчать про те, що після видужання протягом приблизно семи днів людина з позитивним аналізом на COVID-19 може виділяти вірус.
 • Збудник нового типу живе в повітрі близько трьох годин, а на металевих і пластикових поверхнях до 4–5 днів.
 • Вірус передається повітряно-крапельним шляхом (під час близького незахищеного контакту з інфікованим) або контактним шляхом (під час дотику брудними руками до слизових носа, рота або очей).
 • За даними «Вікіпедії», імунітет після перенесеного захворювання непостійний, тому можливість повторного інфікування виключати не можна.
 • Ні вакцини, ні ліків від коронавірусу нового типу не існує.

Коронавірус серед дітей: симптоми й особливості захворювання

У зв’язку з коротким проміжком часу й появою типу вірусу, з яким ні наука, ні медицина не стикалися раніше, дані про прояв коронавірусу в дітей постійно доповнюються та оновлюються. І якщо в перший місяць поширення інфекції різні джерела інформації говорили про те, що діти схильні до коронавірусу менше від інших вікових категорій, то за станом на початок квітня можна говорити про те, що випадки захворювання дітей на коронавірус так само ймовірні, як і інфікування дорослих.

Особливості перебігу й поширення інфекції

Новий вірус вражає всі вікові категорії населення, у тому числі й найбільш юну. На жаль, питання «Чи хворіють діти на коронавірус?» більше не стоїть, тому що відповідь на нього давно позитивна. Симптоми захворювання проявляються так само, як і в дорослих, однак смертність у віковій категорії від 0 до 9 років практично відсутня, а перебіг хвороби характеризується як легкий або середньої тяжкості.

Світова статистика зазначає, що клінічний перебіг захворювання COVID-19 у дітей до 12 років проходить легше та швидше, ніж у підлітків, старших за 12 років.

Ускладнення, які спостерігалися в дорослих, у дитячій віковій категорії фіксувалися рідко, а всі захворілі через деякий час одужували. Однак при цьому діти заражають дорослих у всіх випадках: як при важкій формі захворювання, так і в разі його безсимптомного перебігу.

Симптоми коронавірусу в дітей

Перші дані про нове захворювання помилково дали змогу вважати, що коронавірус обходить дітей стороною, зовсім не вражаючи вікову групу від 0 до 12 років. І поки медики намагалися розгадати цю загадку й пояснити таку дивну поведінку нової інфекції, відсоток захворілих на коронавірус дітей став зростати й з’ясувалося, що їхня симптоматика схожа із проявами захворювання в дорослих.

Виділимо основні ознаки коронавірусу в дітей:

 • нежить;
 • подразнення в горлі;
 • сухий кашель;
 • підвищена температура;
 • рідше – розлад шлунково-кишкового тракту (діарея і/або блювота);
 • рідко – кон’юнктивіт.

За статистикою, у 96% випадків захворювання проходить у легкій формі й нічим не відрізняється від звичайної застуди або ГРВІ, однак за самопочуттям дитини необхідно уважно спостерігати.

Перші ознаки коронавірусу, які повинні вас насторожити:

 • утруднене дихання;
 • втома і млява поведінка;
 • небажання пити воду.

У такій ситуації не варто зволікати жодної хвилини. Обов’язково подзвоніть сімейному лікареві й додержуйтеся його рекомендацій. Якщо результат тесту буде позитивним, то, залежно від ступеня важкості захворювання, вам запропонують самоізоляцію або госпіталізацію. І, незважаючи на те, що ліків від COVID-19 ще немає, призначать симптоматичне лікування (противірусні препарати для дітей) або підтримувальну терапію.

Пам’ятайте, що діти, які захворіли на коронавірус, є таким же джерелом інфекції, як і будь-який заражений дорослий, навіть якщо хвороба протікає в легкій формі. Тому суворе дотримання правил гігієни й карантину життєво необхідне для всіх членів родини!

Особливості COVID-19 у дитячій віковій категорії

У рамках дослідження, опублікованого в журналі Pediatrics, були проаналізовані дані 2143 маленьких пацієнтів з підозрою на коронавірус. У третьої частини дітей аналізи дали позитивний результат і підтвердили наявність інфекції в організмі. У половини досліджуваних із підтвердженим діагнозом симптоматика була схожа на звичайне застудне захворювання: підвищення температури, слабість, кашель, розлади ШКТ.

Приблизно у 39% дітей з позитивним аналізом на COVID-19 хвороба проходила в середньо-важкій формі, із пневмонією, однак без утруднення дихання.

Симптоми хвороби не проявилися лише в 4% дітей. Важка форма захворювання була відзначена в 6% захворілих (125 дітей із 731 з позитивним аналізом), з них у 13 осіб спостерігався критичний стан і відмова органів, а один випадок із 14-річним підлітком став летальним (у цьому дослідженні летальність захворювання склала 0,13%).

Серед 125 важких випадків 75 дітей – у віці до 5 років, 40 з них – малюки від 0 до 12 місяців.

Як заявляють китайські фахівці, на підставі спостережень за перебігом хвороби в маленьких пацієнтів вдалося встановити, що:

 • у дітей, старших за 6 років, ризик інфікування вищий;
 • середній термін перебігу хвороби – близько 11 днів;
 • імовірність летального кінця вкрай низька і практично зведена до нуля;
 • навіть якщо симптоми коронавірусу в дитини слабкі та протікають без температури або відсутні, вона є джерелом інфекції, нарівні з дорослими.

Варто також зазначити, що коронавірус у підлітків може проявлятися захворюванням у більш важкій формі, ніж у дітей молодшого віку, однак відсоток виникнення ускладнень невеликий навіть у цьому віці.

Ризики інфікування в дітей полягають у тому, що в разі безсимптомного перебігу захворювання дитина здатна стати суперрозповсюджувачем через високу рухову активність. Тому навчальні заклади були закриті на карантин першими, а пересування дітей суворо обмежене.

Крім того, головною небезпекою наявності легких симптомів коронавірусу в підлітків є те, що батьки можуть вчасно не розпізнати, що дитині необхідна допомога. Летальні випадки в таких ситуаціях одиничні, однак за наявності хоча б однієї з ознак за станом дітей потрібно уважно спостерігати й не зволікати зі зверненням до лікаря.

Виходячи з інформації, представленої журналом Pediatrics, коронавірус у грудної дитини або немовляти може протікати в більш складній формі, ніж у дітей після року. Медики припускають, що це пов’язано з незміцнілою імунною системою малят і відсутністю її «досвіду» давати відсіч інфекціям, що потрапили в організм. Нагадаємо, що симптоми коронавірусу в немовляти можуть бути виражені неяскраво, однак це не скасовує того факту, що воно є джерелом зараження протягом усього захворювання, включаючи інкубаційний період.

Температура при коронавірусі в дітей і підлітків

коронавирус дети covid19

Серед ознак, за якими можна говорити про інфікування, температура тіла має немаловажне значення. Прояв цього симптому в дітей має свої особливості:

 • температура тіла може бути нормальною, а з ознак захворювання – лише легкий кашель;
 • при ускладненнях вона може різко підніматися до 39 °С (але не вище), тоді як у дорослих звичайно не буває вища за 38 °С.

Профілактика коронавірусу в дітей

Не секрет, що вся відповідальність і турбота про малят у режимі карантину лягає на плечі батьків. Безмірно складно обмежити пересування гіперактивної допитливої дитини, щодня пояснювати, чому не можна кататися на улюбленій гойдалці або стрибати на батуті, вигадувати тисячу різноманітних занять для молодшого школяра або заборонити зустрічатися із друзями підлітку.

Однак, у зв’язку із ситуацією, що склалася, і відсутністю ліків від цього захворювання, слід дотримуватися правил, що сформувалися на основі досвіду країн, які першими потрапили під дію нового коронавірусу.

Безумовно, дорослим доведеться контролювати виконання рекомендацій дітям з коронавірусу, а часто й допомагати їх дотримуватися. Як повідомили в Міністерстві охорони здоров’я України, батькам рекомендується привчити дитину:

 • мити руки протягом не менш ніж 20–40 секунд, якщо немає такої можливості – обробляти засобом для дезінфікації;
 • під час кашлю або чихания прикривати рот і ніс паперовою одноразовою хустинкою;
 • правильно чхати у згин ліктя;
 • не наближатися до людей, які чхають і кашляють, ближче ніж на 1,5 метра;
 • не вживати в їжу сирі або недостатньо оброблені продукти тваринного походження.

Не забувайте, що коронавірус небезпечний для дітей і підлітків слабкою або «змазаною» симптоматикою, у результаті чого батьки можуть вчасно не звернутися за медичною допомогою. Тому хворобу краще попередити й не допустити.

Крім того, потрібно регулярно прати й ретельно просушувати дитячі речі та м’які іграшки. Якщо це можливо, використовуйте режим прання з найвищою температурою.

Проводьте щоденну дезінфекцію тих поверхонь у будинку, з якими ви найчастіше стикаєтеся: дверних ручок, столів, крісел з дерев’яними підлокітниками, дистанційних пультів, вимикачів, туалетів тощо.

Режим карантину

Засоби масової інформації невпинно нагадують про те, що карантин – це не канікули, а вимушений захід ізоляції для уникнення інфікування та поширення захворювання. Його приймають усі країни світу не тільки як профілактику COVID-19, а і як єдино можливий наразі засіб обмеження поширення захворювання.

Нагадаємо, що за визначенням карантин поєднує режимні й обмежувальні заходи, що дають можливість мінімізувати контакти з інфікованими особами. Тому на весь період його посиленої дії дітям краще перебувати вдома, а виходити тільки в супроводі дорослих.

Що потрібно знати дитині про новий коронавірус

Величезна кількість інформації про віруси, що оточує дитину в період епідемії та карантину, люди в масках і обмеження у прогулянках можуть лякати не тільки малюків, а й підлітків. Як розповісти дітям про коронавірус, щоб мінімізувати вплив на них негативної інформації? Дамо кілька порад і рекомендацій:

 1. Шокуючі факти про інфекцію і тривожну статистику озвучувати, звичайно ж, не варто. Дозвольте дитині задати питання, що її цікавлять, а відповідати на них намагайтеся чесно, просто і зрозуміло, з урахуванням віку.
 2. Головною темою розмови повинні стати запобіжні заходи. Знаючи, як діяти в тій чи іншій ситуації, дитина почувається впевненіше.
 3. Перш ніж заводити бесіду з дітьми про коронавірус, упорядкуйте свої думки й почуття: ваша власна тривога – не найкращий помічник у розмові з дитиною.

Рекомендації для батьків

Враховуючи досвід великої кількості країн, можна сказати, що коронавірус діє на дітей так само, як і на дорослих: у більшості випадків протікає в легкій формі або безсимптомно. Цей факт є як плюсом, так і мінусом.

Варто пам’ятати, що легкий перебіг хвороби (без температури, а іноді навіть без нежитю та кашлю) не гарантує ні відсутності ускладнень, ні неможливості стати джерелом інфекції для своєї родини й оточуючих. Тому дотримання запобіжних заходів – основне завдання батьків.

 • Мінімізуйте прогулянки з малюками. Устежити за пересуваннями 2–4-річних дітей складно, а вони досить часто хапаються за все, що бачать, особливо на дитячих майданчиках.
 • Вірус довго зберігається на металевих і пластикових поверхнях, паперових грошах. Уникайте контактів з усім перерахованим поза домом, щоб не тільки вберегти себе, а й не стати джерелом інфекції для дитини.
 • Формуйте в дітей здорові звички у формі гри. Так, щоб мити руки протягом 20–30 секунд, запропонуйте малюку наспівувати улюблену пісеньку – час пройде непомітно.
 • Тривале перебування вдома, у закритому просторі, передбачає наявність величезної кількості занять або ігор, щоб дитина не нудьгувала й могла розвиватися. Тому використовуйте час карантину з користю – проводьте його з дітьми, граючи в ігри, читаючи книжки або разом готуючи їжу.
 • Діти старшого віку можуть допомагати дезінфікувати поверхні в будинку (дверні ручки, пульти, телефони) антисептиком, що містить хлор або спирт.
 • Діти є переносниками коронавірусу нарівні з дорослими. Тому в разі позитивного аналізу на COVID-19 у дитини максимально дотримуйтеся запобіжних заходів і правил гігієни.
 • Виявивши перші симптоми коронавірусу, не поспішайте панікувати. Пам’ятайте, що в дітей і підлітків захворювання протікає в легкій формі в більшості випадків, а наявність вірусу в організмі можна встановити тільки лабораторно.

Хочемо побажати вам і вашій родині здоров’я та приємного проведення часу в ситуації, що склалася. Пам’ятайте, що, залишаючись удома, ви бережете здоров’я своїх дітей і оточуючих.

Питання – відповідь

Як діти переносять коронавірус?

В основному як звичайну ГРВІ або з відсутністю симптомів. Невеликий відсоток захворілих потребує інтенсивної терапії, летальні випадки практично зведені до нуля.

Як лікується коронавірус у дітей?

Ліків від цього захворювання поки немає. Тому маленьким пацієнтам призначають підтримувальну або симптоматичну терапію.

Як проходить коронавірус у дітей?

Перебіг хвороби буває різним. Він може нагадувати звичайну застуду, проявлятися тільки у вигляді кашлю або викликати пневмонію, як ускладнення захворювання.

Як проявляється коронавірус у дітей?

Симптоми нагадують застудне захворювання: нежить, кашель, слабість, підвищення температури. Рідше коронавірус може проявлятися у вигляді розладів ШКТ (діарея, блювота) і кон’юнктивіту.

Як переносять коронавірус підлітки?

Діти, старші за 12 років, можуть переносити захворювання важче, ніж вікова група від 1 до 12 років. Однак відсоток юних пацієнтів з ускладненнями навіть у цьому випадку невеликий.

Чи можуть діти бути переносниками коронавірусу?

Так. Навіть у тому випадку, коли хвороба протікає з відсутністю симптомів, а інфікування виявляють тільки лабораторні дослідження.

Що робити, якщо в дитини коронавірус?

Не панікувати. Стежити за станом. У разі найменших погіршень звертатися до лікаря.

Чи хворіють на коронавірус грудні діти?

Так. Відомі випадки захворювання як немовлят, так і дітей у віці від 0 до 1 року.

Чи хворіють підлітки на коронавірус?

Так, хворіють. Симптоматика і прояви захворювання схожі з його ознаками в дорослих. Більшість юних пацієнтів переносять хворобу в легкій формі.

Яка температура при коронавірусі в дітей?

Температура може бути в нормі або підніматися до 39 °С (звичайно не вище).

Які симптоми коронавірусу в підлітка?

Такі ж, як і в дорослих: подразнення в горлі, рідше – нежить, підвищення температури до 38 °С або 39 °С, утруднення дихання (у разі ускладнень).

Чому діти не заражаються коронавірусом?

Це міф. Діти можуть інфікуватися нарівні з дорослими.

Чому діти менш схильні до коронавірусу?

За останніми спостереженнями медиків, відсоток захворілих дітей приблизно такий же, як і захворілих дорослих. Тому діти схильні до захворювання так само, як інші вікові категорії.

Чи правда, що діти не заражаються коронавірусом?

Ні, це неправда. Діти можуть заразитися коронавірусом.

Чи правда, що на коронавірус не хворіють діти?

Ні. Діти можуть хворіти, але в більшості випадків переносять хворобу як звичайну застуду.

Чи поширюється коронавірус на дітей і підлітків?

Так, коронавірус може викликати хворобу як у дітей у категорії від 0 до 12 років, так і у віковій групі 12 років і більше.