Коронавірус у чоловіків: ознаки й симптоми

image for Коронавірус у чоловіків: ознаки й симптоми

Волею-неволею всім довелося запам’ятати абревіатуру SARS-CoV-2 – новий вірус поширюється по землі, укладаючи в лікарні сотні тисяч людей. Поки лікарям залишається тільки гадати, чому одні переносять хворобу COVID-19 дуже легко, а інші потребують штучної вентиляції легенів. Чи пов’язано це з віком, статтю, способом життя, наявністю інших захворювань?

Наша стаття присвячена тому, що наразі відомо про перебіг коронавірусу в чоловіків.

Особливості коронавірусу в чоловіків

Почати, мабуть, слід з позиції Всесвітньої організації охорони здоров’я відносно коронавірусу. Коротко позиція така – відмінностей у тому, як переносять хворобу COVID-19 чоловіки і жінки, поки не виявлено.

ВООЗ зазначає, що заразитися коронавірусом SARS-CoV-2 можуть люди будь-якої статі й віку. Підвищені ризики стикнутися з ускладненнями, за яких потрібна госпіталізація, є в літніх людей і в людей з деякими серйозними захворюваннями.

У рекомендаціях ВООЗ акуратно уточнює, що інформація про це може змінюватися (дійсно, уже проводяться дослідження з багатьох питань). Проте наразі нічого не відомо про специфічний перебіг коронавірусу в чоловіків.

Тим часом статистика, яку збирали спочатку в Китаї, а потім і в інших країнах, говорить про те, що чоловіки хворіють на ковід-19 дещо частіше за жінок, симптоми коронавірусу в чоловіків можуть бути більш важкими, а чоловіча смертність трохи вища, ніж жіноча.

Ознаки коронавірусу в чоловіків

У коронавірусу, як сказано в інформації Всесвітньої організації охорони здоров’я, немає специфічних симптомів, за якими його можна було однозначно відокремити від грипу й інших ГРВІ. Але все-таки ВООЗ називає три характерні ознаки – підвищення температури, сухий кашель, утруднене дихання.

Крім того, можуть бути присутні інші симптоми, які раніше не вважалися проявами хвороби COVID-19: закладеність носа, нежить, подразнення або біль у горлі, сухість або різь в очах, кон’юнктивіт, головний біль, слабість.

Один з несподіваних симптомів, на який уперше звернули увагу фахівці Британської асоціації отоларингологів, – аносмія або гіпосмія, тобто втрата або зниження нюху. За різними оцінками, відсутність нюху помічали в себе до 30% захворілих, причому часто це відбувалося за кілька днів до того, як розвивався кашель або піднімалася температура.

Спостереження лікарів показують, що до половини інфікованих відчувають порушення роботи шлунково-кишкового тракту: у них виникає біль у животі, нудота, блювота, діарея. Згідно з дослідженнями вчених Китаю, опублікованими в рецензованому медичному журналі The Lancet, розлад травлення теж часто стає першим симптомом коронавірусу в чоловіка середніх років.

Коли ж можна розпізнати захворювання? Звичайно вірус проявляє себе на 2–14-й день після інфікування, а найчастіше – на 5-й день.

Варто звернути увагу на те, чи є один або кілька таких симптомів: аносмія, розлад ШКТ, сухий кашель, підвищення температури. Усе це привід для звернення до сімейного лікаря.

«Температура, вища за 38 °С, і утруднене дихання – не найбільш характерні симптоми коронавірусу в чоловіків до 30–40 років. За оцінками ВООЗ, молоді люди рідко стикаються з ускладненнями і зазвичай переносять захворювання в легкій формі, як звичайну застуду».

Імовірність важкого перебігу хвороби не перевищує 20%, а ризик розвитку пневмонії з дихальною недостатністю або гострим респіраторним дистрес-синдромом, що вимагає підключення хворого до апарата штучної вентиляції легенів, у середньому становить не більш ніж 5%.

Невідкладна медична допомога знадобиться, якщо з’явилися такі симптоми:

 • проблеми з диханням – задишка у спокої, відчуття нестачі повітря, дуже часте дихання;
 • біль у грудях;
 • жар, який не піддається контролю за допомогою жарознижувальних;
 • синюшне забарвлення носогубного трикутника й кінцівок;
 • надмірна слабість;
 • порушення психічної діяльності (загальмованість, сплутаність свідомості).

Коронавірус у чоловіків без симптомів

Накопичується все більше даних про те, що частина інфікованих переносить коронавірусну інфекцію безсимптомно. Ще доведеться оцінити, скільки саме людей перехворіло, навіть не помітивши цього.

Чоловіки, судячи з інформації у виданнях новин, теж можуть хворіти без симптомів або з незначними симптомами, за яких загальний стан здоров’я не погіршений. Деякі чоловіки, які мало прислухаються до свого самопочуття, можуть не звернути увагу на рідкі покашлювання або чихання чи переплутати їх із полінозом.

Симптоми в літніх чоловіків

Згідно з діючим наказом МОЗ України від 28.03.2020 № 722 «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу COVID-19», літні пацієнти не включені до групи ризику з виникнення ускладнень від коронавірусу.

Однак наказ називає кілька станів, за яких необхідна госпіталізація навіть у разі легкого перебігу коронавірусу:

 • серйозні хронічні захворювання серцево-судинної системи й легенів;
 • ниркова недостатність;
 • первинний і вторинний імунодефіцит;
 • серйозні алергійні або аутоіммунні хвороби.

За даними ВООЗ, кожен четвертий чоловік у світі страждає від артеріальної гіпертензії, і ризик підвищення тиску зростає з віком. Ризик розвитку ішемічної хвороби серця ВООЗ також пов’язує з віком.

Відповідно, якщо в чоловіка, старшого за 60–65 років, установлена артеріальна гіпертензія або ІХС, то у випадку захворювання на коронавірус йому знадобиться госпіталізація.

«За наявності підозр на ковід-19 у літнього чоловіка важливо повідомити сімейного лікаря або диспетчера швидкої допомоги про супутні захворювання, у тому числі про діабет і онкологію».

Потрібно додати, що далеко не всі літні чоловіки стикаються з ускладненнями під час хвороби. Багато хто переносить її в легкій формі й видужує без спеціальних медичних процедур.

До речі, люди, старші за 60 років, все-таки визнані в Україні групою ризику – постанова Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 зі змінами називає їх «особами, що потребують самоізоляції».

Можливі наслідки коронавірусу в чоловіків

У розпал пандемії коронавірусу ЗМІ розтрубили страшну новину: нова інфекція здатна викликати безплідність у чоловіків. Що відомо про це наразі?

У березні 2020 року сервіс попередньої публікації наукових статей medRxiv опублікував дослідження вчених Китаю, у якому встановлений деякий вплив коронавірусу на чоловічі статеві гормони. Учені зробили свій висновок на підставі результатів спостереження за 81 пацієнтом репродуктивного віку, що хворіли на ковід-19.

Однак у цьому ж дослідженні зазначається, що даних про вплив вірусу на роботу чоловічих статевих залоз зібрано не було.

Крім того, публікація ще не рецензувалася незалежними експертами й не може бути доказом того, що чоловіки, які перенесли коронавірусну інфекцію, стають безплідними.

Заходи профілактики

У рекомендаціях ВООЗ, спрямованих на зниження захворюваності на коронавірус, немає специфічної інформації, яка стосувалася б тільки чоловіків. Лише умовно їх стосуються тільки два пункти:

 • паління не захищає від COVID-19 і може завдати додаткової шкоди;
 • зловживання алкоголем у принципі шкодить здоров’ю.

Інші заходи стандартні – часто мити руки або користуватися санітайзером, не доторкатися до обличчя, перебувати на відстані не менш ніж 1,5–2 метри від інших людей. Органи влади України також уводять додаткові заходи профілактики.