Коронавірус без симптомів

image for Коронавірус без симптомів

Пандемія нового вірусу SARS-CoV-2 уже кілька місяців є головною темою новин у всьому світі. Щодня публікується статистика про нові випадки захворювання, і цифри виглядають страшно. Тим часом висловлюються припущення, що кількість захворілих набагато більша, але хтось хворіє легко, а хтось переносить коронавірус без симптомів. Як зрозуміти, що людина хвора й чи становить вона небезпеку для оточуючих? Відповіді на ці питання ви знайдете в нашій статті.

Чи може коронавірус протікати без симптомів

У березні 2020 року Ісландія, де теж зростає кількість заражених вірусом SARS-CoV-2, почала велике тестування населення на наявність цієї інфекції. У той час як Національна університетська лікарня перевіряла в основному пацієнтів з явними ознаками ГРВІ, біофармацевтична компанія deCODE Genetics робила тести не тільки тим, хто помічав у себе ознаки хвороби.

«Висновки виявилися дивними: серед перших кількох тисяч людей, протестованих на коронавірус, лише 1% виявився зараженим, і із цієї кількості половина перенесла коронавірус без симптомів».

Експеримент проводили заради двох цілей: відстежити реальне поширення нової інфекції та зрозуміти, які фактори впливають на перебіг хвороби – чому одні на коронавірус хворіють без симптомів, інші переносять легку застуду, а треті потрапляють у реанімацію. Відповідей на ці питання поки немає.

Є ще одне питання: чи заразна людина без явних симптомів? Лікарям і вченим теж доведеться відповісти на нього, але перші припущення вже є.

Як протікає коронавірус без симптомів

В інформації ВООЗ, присвяченій новому вірусу, зазначено, що в деяких заражених хвороба протікає легко, без погіршення самопочуття і навіть без жодних явних проявів ГРВІ.

Наприклад, помічено, що найчастіше діти хворіють на коронавірус без симптомів. У медичному журналі Nature Medicine опублікована стаття про результати тестування дітей у родинах, де в дорослих виявлений коронавірус. Тести були позитивними в 1,3% дітей, і в частини з них не проявлялися жодні ознаки ГРВІ.

«Дорослі, як видно з ісландських досліджень, теж можуть перехворіти без симптомів. Так, наприклад, іноді єдиним симптомом коронавірусу в дорослого без температури стає аносмія – втрата нюху».

На цю ознаку вперше звернули увагу фахівці Британської асоціації отоларингологів. Іноді ця ознака виражена ще менш явно, у вигляді зниження нюху, або гіпосмії.

Існують дані, що до половини захворілих стикаються з діареєю, нудотою, блювотою та іншими розладами травлення. Такими є спостереження медиків Уханя (Китай), опубліковані в березні 2020 року в авторитетному медичному журналі The Lancet. Це можуть бути перші симптоми коронавірусу без кашлю – респіраторні явища додаються потім.

Пневмония без симптомів

Нерідко в людей з’являється страх упустити перші ознаки хвороби COVID-19 і опинитися з ускладненнями в лікарні. А оскільки відомо, що новий вірус здатний викликати пневмонію, для якої немає специфічного лікування, стає ще страшніше.

Чи реально пропустити небезпечні симптоми коронавірусу в людини без кашлю? Існують спостереження лікарів, що іноді у хворих із пневмонією спостерігається тільки незначне підвищення температури, аносмія, кон’юнктивіт і, можливо, сухість у глотці, через яку хочеться пити більше, ніж звичайно. Висловлюється думка, що необхідно робити рентген грудної клітки, якщо в людини більше тижня тримається температура до 38 °С, – довгий субфебрилітет може вказувати на розвиток запалення легенів.

У будь-якому разі рішення про додаткові дослідження повинен ухвалювати лікар. Тому МОЗ України рекомендує при перших же ознаках ГРВІ звертатися до сімейного лікаря – він дасть рекомендації з необхідного лікування. Щоб уникнути поширення інфекції, важливо зв’язуватися з лікарем по телефону й не йти до поліклініки.

Чи заразний коронавірус без симптомів

ВООЗ, аналізуючи основні шляхи поширення коронавірусу, говорить, що в основному він передається повітряно-крапельним або контактним шляхом. Оскільки вірус міститься у краплях, які виділяються з дихальних шляхів хворого під час кашлю й чихання, то малоймовірно, що можна заразитися від носія коронавірусу без симптомів.

Однак організація акцентує увагу на кількох моментах.

  • Симптоми коронавірусу в людини без температури можуть бути виражені дуже слабо, особливо на початку хвороби.
  • Існують дані, що коронавірус може виділятися за 24–48 годин до того, як з’являться перші ознаки.
  • Наразі невідомо, як довго людина залишається заразною після зникнення симптомів.
  • Існують попередні дані, що вірус може передаватися через фекалії інфікованої людини, хоча наразі ризик заразитися в такий спосіб оцінюється як дуже низький.

Крім того, деякі пацієнти ігнорують нездужання, тому що вважають його проявами сезонної алергії.

«Симптоми коронавірусу без температури, такі як подразнення в горлі, чихання, нежить або кон’юнктивіт, дійсно дуже схожі на ознаки полінозу».

Щоб не пропустити появу інфекції та не заражати оточуючих, лікарі радять людям з алергією вчасно приймати відповідні препарати.

Щоб виявити переносників коронавірусу, у яких немає симптомів COVID-19, ВООЗ рекомендує розширювати тестування і перевіряти по можливості всі підозрілі випадки. В Україні наразі тільки два приводи для тестування, названі в наказі МОЗ України від 28.03.2020 № 722 «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу COVID-19»:

  • є ознаки важкої респіраторної інфекції (температура вища за 38 °С, утруднене дихання, сухий кашель), убачається необхідність госпіталізації та не виявлені причини, що повністю пояснюють клінічну картину;
  • є ознаки ГРВІ (різке підвищення температури, кашель, утруднене дихання) і людина за 14 днів до прояву симптомів контактувала з кимось, у кого підтверджений або підозрюється коронавірус, або перебувала в регіоні з місцевою передачею цієї інфекції.

Регіони з місцевою передачею COVID-19 визначені в ситуаційних звітах ВООЗ. Україна в них наразі теж фігурує. Проте, згідно з наказом МОЗ, здати аналіз на коронавірус без симптомів поки не можна.

Заходи безпеки в разі безсимптомного перебігу коронавірусу

Зараз, коли всі ховаються під масками, важко виявити, хвора чи ні людина, що перебуває поруч. Щоб убезпечити себе від зараження, дотримуйтеся заходів безпеки, що пропонує ВООЗ:

  • часто мийте руки з милом або обробляйте їх антисептиком;
  • не доторкайтеся до обличчя;
  • тримайте відстань від інших людей не менш ніж 1,5–2 метри;
  • виконуйте вимоги органів влади, спрямовані на зниження захворюваності.

Що робити, якщо ви підозрюєте в себе коронавірус без температури й кашлю? Симптоми на зразок нежитю, подразнення горла, кон’юнктивіту теж можуть свідчити про ГРВІ, у тому числі про коронавірус. МОЗ рекомендує в цьому випадку самоізолюватися, по можливості звести до мінімуму контакти з тими, хто живе разом з вами, і проконсультуватися із сімейним лікарем.

 

Вопрос – Ответ

Чи можна заразитися коронавірусом без симптомів?

ВООЗ оцінює таку ймовірність як украй низьку, хоча й зазначає, що в деяких людей можуть бути слабо виражені симптоми, а значить, вони потенційно можуть інфікувати оточуючих. Існують також дані, що вірус може передаватися від зараженої людини за 24–48 годин до прояву перших симптомів.

Чи може коронавірус пройти без симптомів?

Судячи з деяких досліджень, може. Найімовірніше, численна інформація про те, чи можна перехворіти на коронавірус без симптомів, буде збиратися після того, як захворюваність почне спадати.

Як проявляється коронавірус без симптомів?

Очевидно, ніяк. Іноді симптоми слабо виражені, а загальний стан не порушений і людина просто не звертає увагу на кілька покашлювань або чихань.

Чи можуть бути симптоми коронавірусу без температури небезпечні для оточуючих?

Можуть, якщо є кашель або чихання. Вірус міститься у краплях виділень із рота й носа та передається повітряно-крапельним і контактним шляхом.

Скільки днів є заразним коронавірус без симптомів?

Однозначних даних про це немає. Існує припущення, засноване на спостереженні за невеликою групою пацієнтів у Китаї, що вірус може передаватися протягом 1–8 днів після зникнення всіх симптомів.

Чи можна перевіритися на коронавірус без симптомів?

За актуальними протоколами МОЗ України, тестують тільки захворілих з важкими ознаками ГРВІ або людей з ГРВІ, які контактували із хворими на коронавірус. Можливо, згодом будуть тестувати й тих, хто не хворів, щоб визначити, яка кількість людей перенесла коронавірус безсимптомно.